VATAN İÇİN CANINI FEDA EDENLERİN HİKAYESİ: Matarama Kan Doldu

0

        Kendi Cenazesini Kılan Bölük

Yzb. Süleyman Sırrı da Alçıtepe’de siperde, gece vakti hücum emri bekler. Saat bir buçuk ve ortalık zifiri karanlık. Herkes heyecan kesilmiş, dudaklarda dua… Yüzbaşı saatine bakar, emir gecikmiştir, asker süngü takmış beklemektedir, vakit uzadıkça uzar. Askerine seslenir:

Yavrularım, aslanlarım… Biraz sonra Rabbü’l- Âleminin huzuruna çıkacağız, abdestsiz gitmeyelim. Hadi, tüfeklerimizin kabzasına ellerimizi sürüp hep beraber teyemmüm edelim.”

Bütün tabur teyemmüm eder. Hücum emri bir türlü gelmez. Yüzbaşı yeniden tabura seslenir:

Evlatlarım, herhalde biraz daha bekleyeceğiz. Vaktimiz varken kendi cenaze namazımızı kılalım. Kıble karşı taraf…”

            Arka taraftan Oflu Ali Çavuş bağırır:

“Er kişi niyetine!.. Allah ü Ekber!..”

Tabur cenaze namazını kılar, eller Allah’a açılır, dualar edilir, parmaklar yüzlere çalınır. Sonunda emir gelir. Bölük, Allah Allah nidaları ile hücuma geçer, göğüs göğüse muharebe başlar. Topçu desteğiyle karaya çıkan ve kısmen ilerleyen düşman bu hücum karşısında durur, siperlere çekilir. Saldırının şiddeti karşısında birinci siper düşer. Süngü hücumu devam eder. Mehmetçik siperlere dalar. Yaman bir boğuşma başlar. Süngü hücumu sabaha kadar sürer ve düşman geri savrulur. Şehitlerin kanışla vatan toprağından düşman kovulur.

Matarama KAN Doldu adlı romanda, muhteşem kahramanları anlattım. Ohrili Yüzbaşı Kemal, Diyarbakırlı Yüzbaşı Hasan, Libyalı Teğmen Mevsuf, Konyalı Onbaşı Ömer, Havranlı Koca Seyyit, Yozgat’ın Karayakup köyünden Kınalı Hasan, Mecidiye Bataryası komutanı Yüzbaşı Mehmet Hilmi ve 253 bin şehidin destanını dile getirdim. Şehitlerimizi anmalı, onlara rahmet duaları etmeli ve gerektiğinde onlar gibi bu canı din-i mübin-i İslam için feda edebilmeli.

Çanakkale, cenneti kazanmak için hayatını feda edenlerin kazandığı zafer. Allah, onların sahip olduğu iman gücünü bize de nasip etsin. (Matarama Kan Doldu romanımdan)

PAYLAŞ

YORUM YAP