KARA YÖRÜK DERESİ’NDE MATARAMA KAN DOLDU

0
0% Awesome

Bigadiçli Mehmet Çavuş, Arıburnu’nda şafakla düşmana süngü hücumu başlatanlardandı. Düşmanı siperlerinden geriye savurdu. Yetiştiğini süngüledi. Akşama kadar şehitlik kapmak için boğuştu. O gün de şehitlik rütbesini kapamadı. Akşam nöbet vardı. Karayörük Deresi’ne indi, şırıl şırıl su akıyordu. Işıl ışıl Ay ışığında parlıyordu sular. Çavuş sevinçle dereye indi. Suda abdest aldı, matarasını doldurdu, arkadaşlarının yanına sipere geldi. Çavuş senin yüzün kanlanmış, dediler. Olamaz, dedi çavuş, yeni abdest aldım. Matarasını açtı, su niyetine bir yudum aldı.

Tadı bambaşkaydı, su değildi içtiği, ağzı kan kokuyordu. Yüreği titredi. Ürpertiyle sarsıldı. Dişleri birbirine vurdu. Alt dudağını ıstırapla ısırdı. Boğazı susuzlaktan yanmaya başladı. Dili ağırlaştı, ağzında kocaman oluverdi, sonra damağına yapıştı.

Çavuş, akşama kadar vuruşan ve şehitlik rütbesine yükselen komutanlarını ve arkadaşlarını hatırladı. Gözleri nemlendi, boğazı kırk boğum oldu.

Matarayı şehit arkadaşlarının kanıyla doldurmuştu.

Istırapla yüreği parçalandı. Dudakları şehitlerin aziz ruhlarına göndermek üzere Fatiha’ya sarıldı.

Cennet Rüyası Görenler Yurdu

Çanakkale, cennet rüyası gören Mehmetlerin matarasına kan doldurduğu şehitler diyarıdır.

Her adımda bin şehit, her karış toprakta bin şehidin teri, kanı ve kemiği gömülü.

Yahya Kemal’in Üsküdar için söylediği mısraları biraz değiştirerek yazmak mümkün.

“Çanakkale, bir ulu rüyayı görenler diyarı

Seni gıpta ile hatırlar vatanın her diyarı!”

Necmeddin Halil Onan ne güzel söylemiş!

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver bu sessiz yığın,

Bir vatan kalbinin attığı yerdir.”

Çanakkale şehitlerinin maneviyat iklimini ve destan yazan kahramanların ruh hâlini anlatabilmek için Matarama Kan Doldu’yu kaleme aldım.

Çanakkale zafer çerağını gönüllerde yakmak için.

Okuyalım ve Çanakkale ruhunu yüreğimizde yaşatalım diye.

Çanakkale’de Mehmetçik, İlahi yardımlara mazhar oldu ve destanlar yazdı. Makineli tüfeklerle taranan ve siperden dışarı çıkmada zorlanan ordumuz, 253 bin şehidin kanı pahasına muhteşem bir zafer kazandı.

Beyin Vitamini: Çanakkale’de matarasına kan dolduran yiğitlerin muhteşem destanını okumak için Nesil yayınları arasında çıkan Matarama Kan Doldu romanımı tavsiye ederim. Okumak, anlamak, ağlamak ve Çanakkale ruhuna sahip olmak için…

PAYLAŞ

YORUM YAP