İLGİ ALANI – ETKİ ALANI

0

İlgi Alanında Vakit Kaybetme
ve Etki Alanını Verimli Kullan

Her insanın bir etki, bir de ilgi alanı vardır. İnsanlar çoğu zaman ilgi alanlarına giren konuları konuşur, tartışır ve kafa yorarlar. Uzun ve yoğun sohbetlerden, tartışmalardan sonra ilgi alanlarında­ki hiçbir şeyin değişmediğini, her şeyin yine eskisi gibi devam et­tiğini görür, karamsarlığa kapılırlar. Zamanları, enerjileri, dikkatleri boşa gitmiştir. Sonunda kendilerini başarısızlığa mahkûm eden şu yargıya varırlar:

“Biz adam olmayız, bu millet düzelmez.

Hâlbuki hepimizin bir de etki alanımız var. Enerjimizi, vaktimizi, dikkatimizi, ilgimizi etki alanımıza çevirsek birçok şeyi değiştirebiliriz.

Lise mezunu bir akrabam vardı. Çocuğu büyümüş, okula başla­mış­tı. Çocuk okulu ve öğretmenini sevmiyordu. Öğretmen, Meh­met’le ilgilenmiyordu. Tuba Hanım birkaç defa çocuğun öğretmeni ile görüşmüş fakat görüşmeler işe yaramamıştı.

-Böyle öğretmen mi olur? Kurs açmış, öğleden sonra kurs veriyor, kursa gelen çocuklarla ile ilgileniyor, Mehmet’le ilgilenmiyor. Çocuk okulu sevmiyor, kitap ve defterden nefret ediyor. Ne yapayım bilmiyorum. Müdürle görüştüm, hiç faydası olmadı. Milli eğitim müdürüne mi gitsem acaba?..

Öğretmenin Mehmet’le neden ilgilenmediği belli. Sınıf kalabalık, herkese zaman ayırması mümkün değil. Dolayısıyla kurs verdiği öğrencilere yöneliyor ve böylece yan gelirini sağlama alıyor, dedim.

-Zaten siz öğretmenler, hep birbirinizi tutarsınız. Bu öğretmenin yaptığı doğru mu şimdi? Eğitime katkı payı, kayıt parası, temizlikçi parası, tebeşir parası, kitabı, önlüğü vs derken zaten bir dünya para harcıyoruz. Bir de kurs parası vermeye mecbur muyuz?

-Bence öğretmenle uğraşmak anlamsız. Onu değiştiremeyiz çün­kü bizim etki alanımızda değil. Ben onu anlamaya çalıştım ve analiz ettim. Onun penceresinden probleme baktım. Şimdi önümüzde başka bir seçenek var. Öğretmeni bir tarafa bırakalım…

-Çocuk okuldan ve öğretmenden nefret ediyor.

-Kanaatimce çocuk başarısızlıktan nefret ediyor. Başarılı olsa okulu da öğretmeni de sever ve öğretmen de onunla ilgilenmeye başlar.

-Öğretmen ilgilenmezse çocuk nasıl başarılı olacak?

-Sen öğretmenliğe başlayacaksın. Lise mezunusun. İlkokulda anlatılan konuların hepsini bilirsin. Bunları Mehmet’e öğretebilirsin. Öğretmen 54 kişilik sınıfta, 54 parçaya bölünerek ders anlatıyor, kavrayamayanla ilgilenmeye zamanı yok ama sen özel ders vereceksin. Bir Mehmet’le başa çıkamayacak mısın? Denemelisin. Her gün çocukla üç saat ders çalışmalısın. Okul­­dan geldikten sonra karnını doyur, dinlensin. Sonra bir program yapın ve önce birlikte ders çalışın. Zamanla çocuk kendi ken­­dine çalışmaya da alışır. Eğer başaramazsan ben sana yardım edeceğim.

Bir ay sonra Tuba Hanım’a telefon ettim. Ne olup bittiğini sordum.

-Haklıymışsın, dedi. Her şey yolunda. Çocuk dersleri anlamaya başladı. Öğretmeniyle görüştüm. Mehmet parmak kaldırıyor, çok iyi, dedi. Mehmet okulunu sevmeye başladı.

Tuba Hanım, ilgi alanından şikâyet etmeyi bırakıp etki alanına yönelince çocuğunun başarısızlığını ortadan kaldırdı. Hem çocuk, hem kendisi, hem de öğretmen mutlu oldu.

Kahvede, sokakta, eş-dost arasında çoğu zaman etki alanımıza girmeyen konularda çene çalar, vakit öldürür, vatan kurtarırız! Başbakanı eleştiririz, hükümet kurar, hükümet yıkarız. Yıllar sonra bir de bakarız ki vatan eskisi gibi. Hiçbir şey kurtulmamış. Hâlbuki etki alanımıza yönelsek enerjimizi ve zamanımızı etki alanımızda kullansak birçok şeyin değiştiğini göreceğiz. Daha başarılı ve daha mutlu olacağız.

Sosyal konularla ilgilenen ve toplum içinde etkili olmak isteyenler için ise sivil toplum örgütü kurmalarını veya mevcut örgütlere üye olarak etki alanlarını genişletmelerini tavsiye ediyorum.

Sivil toplum örgütüne üye olmadan etki alanı dışındaki konularla uğraşmak zaman öldürmektir. 24. bölümde sivil toplum örgütleri konusunu genişçe ele aldım.

Ene iyisi, herkes etki alanına giren konularda elinden gelenin en iyisini yapmalı, ilgi alanına giren konularda bütün enerjisini, vaktini ve dikkatini tüketmemelidir.

Herkes kapısının önünü süpürürse sokaklar tertemiz olur.

PAYLAŞ

YORUM YAP