HEDEF KOYMALI VE HEDEFE ULAŞMAK İÇİN PLAN YAPMALI

0

HEDEFLER VE KERAMET

Okullar başladı, yazılılar yaklaşıyor.

İyi hazırlanırsak sınavlar bizi hedefimize götüren şans arabalarıdır. Sınavları hep bir şans arabası olarak gördüm. İlkokulu bitirdiğim zaman duvar ustası olan babam şöyle demişti:

               “Oğlum, ben zor bir iş yapıyorum, okuyun, kurtulun!”

Babam kışın karda, kışta duvar örerdi, nasırlı elleri soğuktan çatlardı. Yazın 35-40 derece sıcakta yine duvarın başında.

İlkokul bitince devlet parasız yatılı sınavlarına girdim, kazandım, ortaokul ve liseyi yatılı okudum. Lise bitince üniversite sınavlarına girdim, edebiyat fakültesini kazandım, mezun oldum, öğretmen oldum. Öğretme iken Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazandım, yurt dışına gittim. Altı yıl Almanya’da öğretmenlik yaptım, Almanca öğrendim. 36 yaşımdan sonra Almanca öğrenmeye karar verdim, zor bir işi başardım, şunu öğrendim:

“Zoru başarmak için çok çalışmak gerekiyor, çalışmak yeteneklerimizi geliştiriyor. Kolay iş yaparak kimse kahraman olmaz, önemli olan zoru başarmak.”

Bugüne kadar 2700’den fazla konferans ve seminer verdim. Öğrencilere hep zoru başarmalarını tavsiye ediyorum.

“Kolay iş yaparak kimse kahraman olmaz. Önemli olan zoru başarmaktır.”

“Zorluklar dostumuzdur, onları yenmek için çalışırken yeteneklerimiz gelişir.”

Elli yıl önce yatılı okulda okurken öğretmenlerim bana planlı çalışmayı öğretti. Okulumuzda her gün 3.5 saatlik etüt vardı. Bu sayede karnemde hiç zayıf görmedim, her yıl takdir veya teşekkür aldım. Üniversite sınavını bu plan sayesinde kazandım, dersane veya kursa gitmedim.

               O gün bugün öğretmenlerimin bana öğrettiği 3.5 saatlik planla çalışıyorum, 51 kitap yazdım, 52. kitabımı yazıyorum.

Öğrencilere sıra dışı başarılara imza atmak için keramet sahibi olmalarını tavsiye ediyorum.

En büyük keramet çalışmaktır, demiş Hacı Bektaş Veli.

Kur’an-ı Kerim, insan için sadece çalıştığının karşılığı vardır, buyurur.

Eğitimciler, deha, zekâ, yetenek kelimelerini çok kullanırlar. Reynos işi özetlemiş:

“Çalışın, dehanız varsa ortaya çıkar yoksa da çalışın, çalışmak dehanın yerini tutar.”

Başarılı olmak öğrencilere şu altın prensiplere uymalarını tavsiye ederim:

  1. Uygulanabilir bir plan yapın. Planı çalışma masanızın karşısına asın. Plan saatinde masaya oturun ve çalışın.
  2. Planlı çalışmaya kendilerinizi alıştırın.
  3. Verimli ders çalışma prensiplerine uyun. Ders çalışırken dikkatlerini dağıtacak cep telefonu, bilgisayar, televizyon gibi şeyleri kapatın.
  4. Yazarak çalışın, bir kere yazmak, on kere okumaya bedeldir.
  5. Şekil, şema, grafik çizin, öğrenilen bilgileri resimleyin.
  6. Not tutun, özet yapın.
  7. Ezberlemeniz gereken bilgileri yatmadan önce tekrarlayın. Yattığımız zaman beynimiz çalışmaya devam eder; günlük öğrenilen bilgileri geçici hafızaya kaydeder, uyuduğumuz zaman önemli bilgileri geçici hafızadan alır, kalıcı hafızaya aktarır. Uyku öğrenmenin bir parçasıdır.
  8. Ders çalıştıktan sonra uyuyun. Film izlemeyin, bilgisayar oyunu oynamayın. Beyin en son öğrenilen bilgiyi en önemli kabul eder, uyumadan önce yapılan etkinliği önemli kabul edip kalıcı hafızaya aktarır.
  9. Sabahleyin kalktığınız zaman ders çalışın, vücut ve beyin dinlenmiş olduğu için daha iyi öğrenirsiniz.
  10. Günlük en az 3.5 saat ders çalışın. Sekizinci ve 12. sınıf öğrencilerine 5 saat çalışmalarını tavsiye ederim Türkiye ile yarışıyorlar. Çok çalışan az çalışanı, verimli ders çalışan, verimsiz çalışanı geçer.

Üniversite sınavına girecek öğrencilere her hafta sonu mutlaka deneme yapmalarını, cevapları kontrol etmelerini, eksik konuları not edip gelecek haftaya tamamlamalarını tavsiye ederim. Her hafta net sayısını artırmak için hedefler konmalı.

Derslerden alınan notlar yazılmalı, gelecek yazılıya notu yükseltme hedefi konmalı. Böylece netleri artırma ve notları yükseltme çabasına girmeli.

Hedefi olmayan yelkenliye hiçbir rüzgâr etmez.

       Hedefi olan asla uyumaz.

       Beyin Vitamini: Uygulanabilir bir plan yapmak, verimli ders çalışma prensiplerini bilmek ve kendini daha iyi motive edebilmek için Sınav Stresini Yenme, Başarı İnanç İşidir ve Başarıya Götüren Yol kitaplarımı tavsiye ederim. (Kitaplar 0212 6131100’dan; www.binbirhece.com adresinden istenebilir.

 

 

PAYLAŞ

YORUM YAP