HAFIZA KULLANILDIKÇA KUVVETLENİR

0

HAFIZAM İYİ DEĞİL Mİ DEDİNİZ?

Ben yapamam, benim yeteneğim yok gibi temelsiz ön yargılarla kendinizi engellemeyin. Başarısızlığın en önemli sebebi, yapamayacağımıza inanmamızdır. Böylesine inançlara sahip olursak harekete geçmeyiz, öğrenmek ve yapmak için bir çaba sarf etmeyiz. Hâlbuki yapmak için çabalasak ve yapmayı denesek başarabiliriz.

İnsan yeteneklerini geliştirebilir. Her şeyi yapamasa da bazı şeyleri yapar.

İngiliz beyin araştırmacısı Tony Buzan, hafızası kötü olduğunu zanneden kişiler üzerinde bir deney yapar. Deneklere 1000 fotoğraf gösterir. Sonra 100 resim daha gösterir ve bunlardan daha önce görmediklerini ayırmasını ister. Denekler, daha önce görmedikleri bütün resimleri hatırlar ve ayırır.

Demek ki hafızaları zayıf değil ama onlar öyle sanıyorlar ve hafızalarını kullanmıyorlar.

Meslek hayatımda tarih, coğrafya, Türkçe gibi hafızaya dayalı derslerden zayıf alan öğrenciler gördüm. Bu öğrenciler futbol takımları tutmakta, bu takımlara ait yabancı futbolcuların isimlerini, transfer oldukları kulüpleri, antrenörleri hatta transfer ücretlerini ve geldikleri kulüpleri ezberlemekte acayip hüner gösteriyorlardı. İlgi duydukları bir alanı öğrenmekte başarılı idiler. Böylesine güçlü hafızaya sahip bir öğrencinin tarih, coğrafya, Türkçe gibi hafızaya dayalı dersleri başaramaması mümkün değildir. Orta yerde bir motivasyonsuzluk söz konusu. Çocuk, futbola ve futbolculara duyduğu ilgiyi, derslere duysa başarır.

Emekli olduktan sonra hafıza ve hızlı okuma kurslarına gittim. Hafıza gücümün yerinde olduğunu fakat kullanmadığımı anladım. Kurstan sonra sayfalarca şiir ve uzunca sureler ezberledim. Kullanılırsa hafıza gelişiyor, ezberleme terk edilince zayıflıyor.

PAYLAŞ

YORUM YAP