GÖNÜLLER SULTANI DOĞDU

0

EN SEVİLEN ÖĞRETMEN’İN (SAV) DOĞUMUYLA ALEMLER NURA KAVUŞTU

Kutlu Doğum bu gece gerçekleşti, insanları karanlıktan aydınlığa çıkaran nurları getiren Hz. Muhammed (sav) dünyaya teşrif etti.

Kırk yaşında vahye mazhar oldu, Kur’an öğrenmek ve öğretmekle işe başladı ve 23 senede gönüllere taht kurdu, Hakkı anlattı, batılın putlarını yıktı.

Kur’an ile bin yıl dünyayı büyüleyen bir İslam medeniyetinin inşası başladı. Bu medeniyet, kâmil insanlar yetiştirdi ve onlar mükemmel ve insanî bir medeniyet kurdu.

Gönüller Sultanı (sav) hak ve hakikati anlattı. Allah ve ahireti anlattı.

İlim öğretti, ihlas ve samimiyeti anlattı.

Allah rızasını kazandıracak iyilikler yapmayı benimsetti.

O hem küçüklerin hem de büyüklerin öğretmeni idi. Hem bu dünyada başarılı ve mutlu olma hem de ebedi saadeti kazanma yollarını öğretti.

Allah rızası, ahlak, terbiye, iyilik, komşuluk, tevazu, kendi için istediğini başkası için isteme, fedakârlık, fazilet, kuvvetli ve üstün olma, kemale erme gibi insana iki dünya mutluluğunu kazandıran erdemleri anlattı.

O karanlık ve cehalet çağını “saadet çağı”na çevirdi.

Bu değerler sistemi hayata geçirilirse bu çağ da “asr-ı saadet” olur.

Çocuklarımızı Yüce Mevla’nın bize emanetidir, hayat emanettir, onlara iyi bir eğitim vermek ve onlara cennet yollarını göstermemiz gerekir.

Ey iman edenler, kendinizi ve çoluk çocuğunuzu yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyun!” buyurur Kur’an. (66/6)

Peygamberimiz (sav), “Hepiniz çobansınız, her biriniz sürüsünden sorumludur.” buyurur.(Buharî, Nikâh, 81)

Allah Rasulü (sav), güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiştir.

Bize iyi bir eğitimci olmayı tavsiye etmiştir:

“Çocuklarınızı iyice terbiye edip eğitiniz. Güzel bir terbiye ile edeplendiriniz. Hiçbir baba çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir şey bağışlamamıştır.”

Eğitimde Allah Rasulü’nü (sav) örnek alınmalı, kıyamet günü onun iftihar edeceği nesiller yetiştirmeliyiz.

Çocuklarını ahlaklı ve zeki yetiştirmek isteyen anne ve babalara, mesleğinde başarılı olmak isteyen öğretmenlere, Gönüller Sultanı Hz. Muhammed’in (sav) eğitim metotlarını örnek almalı.

Hz. Muhammed (sav), ben sadece öğretmen olarak gönderildim, buyurur. 23 sene öğretmenlik yaptı. Kitap okumayı hayatın merkezine aldı. Kur’an’ı okudu ve okuttu, ezberledi ve ezberletti.

Cahil insanlar âlim oldu.

Okuma yazma bilmeyen toplum, ilim ve kitapla tanıştı; 600 sayfalık Kur’an’ı ezberlediler; tefsir, hadis, fıkıh, matematik, hukuk dallarında âlim oldular.

Zalimler, merhamet ve şefkat sahibi oldular.

Kaba- saba insanlar zerafet ve nezaket sahibi, yağmacı ve çapulcu bedevî kabileler adaletten ayrılmayan, medenî insanlar oldular.

Yoksul deve çobanları, zengin ve dünyayı yöneten sultanlara dönüştüler.

İnkılap isteyen asr-ı saadeti örnek alsın. Saadet Çağı’nda bilgisizlikten ilme, hünersizlikten marifete, ahlaksızlıktan erdeme, zulümden adalete, küfürden imana dönüşün muhteşem destanı yazıldı.

En Sevilen Öğretmen (sav) bütün eğitimcilere yol gösteriyor, yeter ki onu örnek alalım.

Mevlit Kandilinizi tebrik ederim, Allah’ın rahmet ve bereketi üzerinize olsun. Rabbim, bizi Gönüller Sultanı’nın (sav) şefaatine mazhar eylesin.

Bu vesile ile En Sevilen Öğretmen Hz. Muhammed (sav) ve Eğitim Metotları adlı eserimi tavsiye ederim. www.binbirhece.com www.kitapyurdu.com

 

 

 

PAYLAŞ

YORUM YAP