O GECE SABAHA KADAR AKOM ÖNÜNDE NÖBET TUTTUM VE SABAHLEYİN BU DESTANI YAZMAYA KARAR VERDİM

0

“15 TEMMUZ DİRİLİŞ DESTANI MİLLETİMİZİN İSTİKLAL VE İSTİKBAL İDEALİNİ YAŞATMA GAYESİYLE YAZILDI”

YENİ ROMANI ÜZERİNE ALİ ERKAN KAVAKLI İLE KONUŞTUK

Ünlü romancı Ali Erkan KAVAKLI, 15 Temmuz gecesi milletimizin kanıyla yazdığı kahramanlık destanını romanlaştırdı. Usta yazar, kendisinin de birebir yaşadığı korku dolu gecede yaşananları akıcı bir dille anlatıyor.  O gece “Çanakkale Ruhu” yeniden dirildi. Şehit olma idealiyle sokaklara ve meydanlara akan milletimiz istiklal ve istikbal mücadelesine girişti. Kitap, şehitlik aşkıyla meydanlara koşan kahramanların kavgasını nefis bir dille anlatmış. Sade ve akıcı bir dille yazılan roman üzerine Kavaklı ile konuştuk.

Adem Eyüboğlu: Hocam 15 Temmuz Diriliş Destanı hayırlı olsun! Hangi düşüncelerle yazdınız?

Kavaklı: İhanete uğramış bir insanın öfkesi, infiali ile kaleme sarıldım. Yazdıkça şehitlerin kazandığı yüce mertebeleri gönlümde yaşattım, olayları destanlaştırmaya karar verdim. Milletimiz o gece şahlandı ve kendisine ihanet eden silahlı eşkıyaları tepeledi ve tam bir istiklal destanı yazdı. 248 şehidin ve 2194 gazinin mücadelesini yazdıkça öfkem mutluluğa dönüştü.

Adem Eyüboğlu: Kahramanlarınız yakın tarihimizdeki darbeleri ve milletimize yaşattığı hayal kırıklıklarını hatırlıyor ve bir daha aynı acıları yaşamamak için ölümü göze alarak tankların üzerine yürüyor, helikopterlere yumruk sallıyor, silahlı canilere meydan okuyor. Darbeler hafızanızda nasıl bir iz bıraktı?

Kavaklı: Darbeciler milletimize de bana da çok büyük hüsranlar, acılar, hayal kırıklıkları yaşattı. 27 Mayıs 1960 darbesini hatırlıyorum. Menderes’in asıldığı gün köyümüzdeki bütün kadınlar, halamlarda toplanıp sabaha kadar ağlamışlardı.

1971’de darbeciler takkeli, bereli, örtülü insanlara “irticacı” diyerek olmadık hakaretler ettiler. Dini kitap okuyan masum insanları “ayin yapıyor” diye içeri attılar.

12 Eylül 1980 tam bir felaketti. Çanakkale Eğitim Enstitüsü’nde öğretmendim, soğuk bir şubat günü Sivas’a sürgün edildim. Meclis kapatıldı, millet sopadan geçirildi, demokrasi hançerlendi, ülke kaynakları darbecilere peşkeş çekildi. Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’nın zenginliği dillere destan oldu.

28 Şubat 1997’de Eyüp İmam Hatip Lisesi’nde öğretmendim. Öğrencilere başörtüsü yasağı geldi. Onları savundum diye görevime son verildi. Öğrencilerim haksızlığa direndi, onları destekledim. 15-16 yaşlarındaki başörtülü kahramanların direniş günlüğünü ÇIĞLIK adıyla Akit’te günü gününe yazdım. Sonra da romanlaştırdım. Üniversiteli kızlarımızın acılarını HANÇER SAPLI YÜREĞİMDE romanımda anlattım. Çektiğimiz acıların hikâyesi kitaplara sığmadı.

15 Temmuz gecesi Boğaz Köprüsü’nde asker kılıklı darbecilerin resmini görünce bir daha onurumuzun çiğnenmemesi için kızım ve komşularımızla sokağa koştuk. Sabaha kadar darbeci kovaladık, eli silahlı canilerin karşısında nöbet tuttuk.

Adem Eyüboğlu: O gece neredeydiniz?

Kavaklı:  Küçükköy’deki Lojistik’ten darbecileri kovaladıktan sonra AKOM’un önünde sabaha kadar nöbet tuttuk.

 

15 TEMMUZ MİLLET İRADESİNE EEL KOYAN DARBELERİN RÖVANŞI OLDU

 

Adem Eyüboğlu: Bütün darbeleri hatırlıyorsunuz. Roman kahramanlarınız önceki darbelerin öfkesiyle hareket ediyor? 15 Temmuz kahramanlarını sokağa sevk eden sebep öfke mi?

Kavaklı: Geçmiş bilinmezse gelecek inşa edilemez. Tarih milletlerin hafızasıdır. 15 Temmuzda 28 Şubat 1997, 12 Eylül 1980, 12 Mart 1971 ve 27 Mayıs 1960, hatta 1908’in de hesabı görüldü ama milletin kanını beynine sıçratan şey, uğradığı haksızlık ve zulüm. Darbeyi gerektirecek ne vardı? Ülke seçilmiş ve halkın güvenine mazhar bir hükümetle yönetiliyor, halk hayatından memnun, ekonomi iyi. Devlet terörle üstelik canla başla mücadele ediyor. Darbeciler millete Amerika emperyalizminden başka ne vaad ediyor?

Adem Eyüboğlu: Hiçbir şey…

Kavaklı: Bu millet her zaman mazlumun ve mağdurun yerinde yer aldı. Darbelerin hepsi Pentagon patentlidir, arkasında masonlar, CIA ve Batı istihbaratları vardır. Geçmişten ders çıkaran asil millet 15 Temmuzda darbecilerin ensesine yumruğunu indirdi.

 

MİLLET ÖLÜMÜNE DİRENDİ İSTİKLALİNİ DARBECİLERE ÇİĞNETMEDİ

 

Adem Eyüboğlu: Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın etkisi konusunda neler söylemek istersiniz?

KAVAKLI: İlk defa bir sivil lider, meydana çıktı, yüreklilikle darbecilere meydan okudu, milleti sokağa ve meydanlara çağırdı. Darbenin hedefindeydi Cumhurbaşkanımız. Onu infaz etmek için SAT komandolarından oluşan suikast timi hazırlamışlar. Hem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hem Başbakanımız Binali Yıldırım hem darbecilere meydan okudular; “Ölümüne direneceğiz.” dediler.

İlk defa sivil halk, silahlı eşkıyayı yendi.

İlk defa ezan sesleri uçak ve tank gürültülerini bastırdı.

İlk defa muhafazakâr ve inançlı insanlar darbecileri devirdi.

İlk defa sivil toplum, eşkıya askerleri tepeledi.

101 sene sonra Çanakkale ruhu dirildi, iman tekniğe meydan okudu.

İlk defa milletimiz liderlerin çağrısına kulak vererek abdest aldı, sokağa çıktık, şehit olma aşkıyla darbecilerin üzerine yürüdü. Darbecileri tepeledik, elhamdülillah.

Adem Eyüboğlu: Yirmi ikinci romanınızı kaleme aldınız. Bu romanın ötekilerden farkı ne?

Kavaklı: Derin Çete Serisi isimli altı kitaptan oluşan polisiye romanlar yazdım. Millet egemenliğini iki de bir darbe yaparak elinden alan “derin çete”yi deşifre etmek istedim. Allah’a şükür, romanlarım hedefine ulaştı, 15 Temmuz gecesi asil millet derin çetenin hesabını gördü. İlk defa kahramanları Cumhurbaşkanı ve Başbakan olan bir roman kaleme aldım. Milletimizin makûs talihini yenen ve destan yazan kahramanların hatıralarını yaşatmak istedim.

Adem Eyüboğlu: Elinize ve yüreğinize sağlık. Ümit ederiz bu destan zihinlerde sonsuza kadar yaşar ve bir daha darbeciler milletin istiklalini çalma teşebbüsünde bulunamaz.

KAVAKLI: Darbe yapmaya kalkan, bu asil milletin darbeciye ölümüne karşı koyacağını ve meydanları dar edeceğini hesap etmek zorunda.

Adem Eyüboğlu: 15 Temmuz Diriliş Destanı o gece yaşanan korku ve ümidi çok iyi anlatmış. Bir solukta okudum, ümit ederim okuyucularımızın yüreğinde yankı bulur.

 

Not:  15 Temmuz Diriliş Destanı, 0212 5513225; www.nesilkitap.com; www.kitapyurdu.com adreslerinden temin edilebilir.

PAYLAŞ

YORUM YAP