GAYRETLİ İNSANLAR ÜMİT NESLİ YETİŞTİRİYOR

0

                ÜMİT NESLİ 

Geleceği inşa edecek bir nesil yetiştirmek her mütefekkirin ideali. Gönüller Sultanı Hz. Muhammed (sav) “Sahabe Nesli” yetiştirmiş. Ondan ilham alarak Mehmet Akif Ersoy, “Asım’ın Nesli”, Necip Fazıl Kısakürek “Büyük Doğu”, Bediüzzaman Said Nursi “Nur Talebeleri” adını verdikleri ideal nesil yetiştirmek için çok zor şartlarda gayret etmişler.

Anadolu’yu karış karış geziyorum.  İmanlı, inançlı, gayretli, azimli bir neslin yetiştiğini görüyor ve istikbale ümitle bakıyorum.  Geçen hafta Kütahya ve Konya’da konferanslar verdim. Okuyan, düşünen, araştıran gençlerle sohbet ettim.

Konya Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy’un söyledikleri kulaklarımda:

“Okuyan bir nesil yetişiyor. Özellikle proje okullarda idealist nesillerin inşası için çalışıyoruz. Bir senede 70-80 kitap okuyan öğrenciler var, idealist öğretmenlerimiz onları teşvik ediyor. Bizden daha iyi bir nesil geliyor. Geleceği inşa edecek nesiller yetiştirme ümidiyle gayret ediyoruz.”

                İsmail- Adile Avcan İmam Hatip Ortaokulu’nu ziyaret ettim, pırıl pırıl. Okulda çöp sepeti yok. Teneffüste öğrenciler birbirleriyle oynuyor, koşuyor, sohbet ediyorlar, melekler gibi. Okul müdürü Recai Şentürk 20’ye yakın fakir ve harçlık için bir yerlerde çalışmak zorunda kalan öğrencinin ihtiyaçlarını temin ettiğini ve okula kazandırdığını söylüyor. Zorluklar içindeki öğrencileri bulup problemlerini çözüyor ve onların bütün mesailerini derslere vermelerini sağlıyor Recai Hoca. İdealist, gayretli ve çalışkan.  Bütün öğrencilerden Teog’da derece yapmak için gayret sözü aldım.

                Hüseyin Sevim Köroğlu Ortaokulu’nda verdiğim konferansın tadına doyamadım. Teog’a hazırlanan öğrenciler büyük bir dikkatle konuşmayı dinlediler, program yapma ve her hafta netleri artırma ve hazirana kadar notları yükseltme kararı aldılar. Konferans sonunda kitap imzalarken yoruldum. Öğrenciler imza için sıraya girdiler. Öğretmenler arkadaşlarım ve okul müdürü Sedat Gündüz, öğrencilerden daha tutkulu idi, daha çok kitap alıp imzalattılar.

Mevlana İmam Hatip Ortaokulu’ndaki konferans heyecanlı geçti. Öğrenciler büyük hedefler koyma, çalışma programı yapma, üstün Müslüman olma yolunda gayret etme kararı aldılar. Okul müdürü Mehmet Yardımcı, salonun yetersizliği sebebiyle konuşmayı dinleyemeyen öğrenciler için benden yeniden söz aldı.

Bozkır’da başarma azim ve heyecanı taşıyan öğrencilerle sohbet ettim. Eğitim yöneticisi Aziz Demir, sayesinde Bozkır’da öğrencilerle bir yıl içinde ikinci defa buluştuk. İstikbali inşa edecek gençlerle sohbet ettik, hedef koyduk ve program yaptık.

Sarıoğlan İmam Hatip Ortaokulu YİBO imam hatip, normal öğrencilere eğitim vermenin yanı sıra hafız yetiştiriyor. Okul müdürü Sami Durgut çok gayretli bir eğitimci. Okula her yıl hafızlık yapmak isteyen 40 öğrenci alınıyor. Hafız öğretmenler tarafından hafızlık eğitimi veriliyor. Hafızlık çalışan öğrenciler, okul derslerinin yanı sıra hafızlık çalışması yapıyorlar. Hafta sonu ve yaz tatilinde okulda kalıyor ve ezber yapıyorlar.

Yatılı bölge okulunda iaşe harcamaları 9 ayı kapsıyor. Yaz tatilinde okulda hafızlık yapan öğrencilerin iaşesini okul aile birliği ve okul yönetimi sağlamak zorunda. Din Eğitim Genel Müdürlüğü bu tür okulların özelliğini dikkate alarak yönetmeliği değiştirmeli ve okul idaresini rahatlatmalı.

Hafızlık eğitimi yapan okullarda iaşe bedeli 365 gün verilmeli, kadrolu aşçı temin edilmeli, hafızlık yetiştiren öğreticilerin yurtta kalması temin edilmeli. Kız ve erkekler için ayrı pansiyonlar olmalı.

Hafız öğrencilerin Arapça öğrenmelerine özen göstermeli. Kur’an yaşanmak için gönderilmiş bir kitap. Kur’an’ı ezberlenir, manası yaşanmazsa istenen fayda sağlanmaz. Manasını bilmek hem Kur’an’ı ezberlemeyi hem de hafızada tutmayı kolaylaştırır.

Mukadder Gürsoy Bey ile proje okulu Muhammed Hamdi Yazır İmam Hatip Ortaokulu’nu ziyaret ettik. Okul tertemiz. Duvarlardaki seyyar panolarda Hz. Muhammed (sav) hayatı yazılı. Öğretmenler idealist ve gayretli. Bu gayret öğrencilere yansımış.

Üstün Müslüman olmak için büyük düşünmeli ve büyük hedefler koymalı. Büyük hedefi olanlar elini kaldırsın.” dediğim zaman bütün eller havadaydı. Öğrencilerin dinleme iştiyakı, soruları, kitap imzalatma heyecanı görülmeye değerdi.

İdealist öğretmenler geleceği inşa edecek bir nesil inşası için çalışıyorlar.

Hadim’in âlim ve fazıl müftüsü Ahmet Demirel ile Koralan ve Kredi Yurtlar Kurumu’nda iki program yaptık. Koralanlılar, salonu tıka basa doldurmuştu. Kitap kültürü, Kur’an’ı okuma ve anlamanın önemini anlattım. Akşam yurtta “Beyin Gücünü Etkili Kullanma Sanatı” konulu konferans verdim. Öğrencilerin ilgisi, dikkati fevkalade idi.

Mevlana Kültür Merkezi’nde “15 Temmuz Diriliş Destanı” konulu bir konuşma yaptım. Bir dünya soru ile karşılaştım. Gülen ihanetinin halkın yüreğinde açtığı yara, Türkiye’yi daha uzun süre meşgul edecek gibi görünüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet, Kur’an ve sünnet merkezli olarak dinimizi gençlere iyi anlatmalı. İnsanımız dinini öğrenmek için başka kaynakları ihtiyaç duymamalı. İslam doğru anlatılırsa ideal bir nesil yetiştirilmiş olur. İslam dünyasındaki kan ve gözyaşını dindirmek, İslam Birliği’ni kurmak için idealist nesle ihtiyacımız var. Bu neslin yetişmesi için var gücümüzle gayret etmeye mecburuz.

Recep Tayyip Erdoğan’ın gayreti ve Ak Parti iktidarı sayesinde dini öğrenme, öğretme, geleceği inşa edecek nesiller yetiştirme konusunda her türlü imkân var. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim ödeneklerini artırdı, bütçenin % 20’si eğitime ayrılıyor.

Bu imkânları Yüce Allah’ın nimeti olarak görmeli ve iyi değerlendirmeliyiz. Nimet şükür görmezse elden çıkar; şükredilirse devam eder.

PAYLAŞ

YORUM YAP