FAYDALI OLMAK MUTLULUK VERİR

0

İnsanlara Faydalı Olmak Mutluluk Verir

Ünlü bir yazar konuşuyordu. Heyecanla ayağa kalktı.

Dineyin diye gürledi.

Özellikle de beni süzdü. Anlatmaya devam etti:

-Okumak, öğrenmek, çalışmak, dehayı keşfetme eylemidir ve insanı yükseltir; cahillik insanı küçük düşürür, cahil insan sürünmeye mahkûmdur. Başarı insana mutluluk verir. Çalışır, başarılı olursak hem kendimize faydalı oluruz hem sevdiklerimize.

Ne kadar güzel sözlerdi bunlar. Doğruyu her zaman söylemek gerek. Doğru her zaman insanın iyiliğine olacağı için kulak vermek de bizlere düşüyor arkadaşlar. Yoksa yanlışlarımızı bırakamayız. Mesela ben bu konuşmayı dinledikten sonra yeni bir yola gireceğimi söyleyebilirim. Şimdilik gizli ama açık edeceğim yakında.

Başarı sadece yüksek bir mevkiye gelmek, çok para kazanmak veya şöhret olmak değildir. Bunlar araçtır. Asıl olan büyük bir tutku ve aşkla milletimize, vatanımıza ve dinimize hizmet etmektir.

İdealler insanı yükseltir. Kimin ideali milletine ve insanlığa hizmet ise o büyük bir insandır. İnsanın gayreti, ideali ölçüsünde artar. Honore de Balzac 90 kitap yazmış, bir Fransız’dan geri kalmamalıyım.

Sadece kendimiz için değil, insanlara faydalı olmak için çalışmalı. Ayrıca çalışmak, ibadettir ve mutluluk kaynağıdır. Güzeller güzeli Peygamberimiz (sav) ne güzel buyurur:

“İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır. Çalışıp kazananlar Allah’ın sevdiği kişilerdir.”

Sohbet ederken zaman su gibi akıp gitmişti. Ayrılma zamanıydı. Ayağa kalktı, işleri olduğunu söyledi, babamın elini sıktı. Bana gelince:

-Bu kitabı oku ve bana yaz mutlaka, dedi. Okumaya devam, okumanın bilinmeyen faydalarını da sen ortaya koy, dedi.

Bizimle vedalaştı.

Kendimi farklı bir atmosferde hissettim. Babamla kitap seçmeye başladık. Bu defa daha istekliydim. Babam ne dediysem aldı. Bir liste yaptık. İlk ay iki kitap okuyacaktım. Sonraki aylarda haftada bir kitap.

Biraz zor gibi geldi ama yapacak bir şey yok. Babam yeni sınav sisteminin okumayı zorunlu hale getireceğini, çok okuyanın daha çok başarılı olacağını söyledi, kararımı verdim.

Babam; bazen programın aksayabileceğini, bunun önemli olmadığını, önemli olanın okuma kararlılığı olduğunu anlattı. Başarısının parolasını söyledi:

ÜŞENME! ERTELEME! VAZGEÇME!

BAŞGEÇEN BAŞARISIZLIĞI SEÇER.

YAVRUM SEN BAŞARIYI SEÇ!

Aslan babacığım, hep benin iyiliğimi ister. YAZAN: Duran ÇETİN (42 KİTAPYAZARI)

PAYLAŞ

YORUM YAP