Çocuğumuzun Daha Zeki Olması İçin NeYapmalı?

0

Beyin gelişimi en fazla doğumdan sonraki iki yıl arasında gerçekleşir. Anne babaya çok önemli görevler düşüyor zira bu yaşlarda çocuk baba ocağında, ana kucağındadır.

Sonra beynin en hızlı geliştiği dönem iki-altı yaş arası altın çağdır. Beynin en hızlı geliştiği dönemler evde ve aile içinde geçer.

Ailede çocuk eğitimin önemini araştırma amacıyla Amerikalı araştırmacılar Betty Hart ve Todd Risley çok ilgi çekici bir proje gerçekleştirdiler. Aylarca evlerde gözleme yaparak aile içinde kullanılan kelime sayısını tespit ettiler ve dilin meydana getirdiği zekâ gelişimini ölçtüler. İlk senelerde kültürlü ve bilgi zengini bir ailede yetişen çocuğun duyduğu kelime sayısı, kültür ve eğitim yönünden zayıf ailede yetişen çocuklardan 30 milyon daha fazla. Araştırmanın adını “Erken Felaket” koydular. (Die Zeit, 25.5.2015, s.34)

Kelimeler, dil ve sohbet çocuğun zihnini müthiş geliştiriyor. Kültür fakiri ve eğitimsiz bir ailede yetişen çocukla kültürlü aileden gelen çocuğun anlama, kavrama, düşünme ve bir şeyi yapma kabiliyetleri çok farklı. Okul çağında ikisi aynı sınıfa konduğu zaman öğretmen, zihni az geliştirilmiş çocuğu, ötekine yetiştirmek için kendini parçalamak zorunda. Bazen de böyle çocuklar kalabalık sınıflarda eğitilemiyor ve uyum öğrencisi olarak okuma yazma öğrenmeden okuldan ayrılıyor.

Aile içi eğitim ve okul öncesi eğitim, çocuğun okul başarısında kader rolü oynuyor. Eğitimde okulda değil, ailede başlıyor. Aileler, bu konuda eğitilmeli, çocukların bir şey öğrenmesi için okul çağını beklemek müthiş ve telafisi çok zor bir gecikme.

Eğitimli aile çocukları esasen çok önce yuvaya gidiyor, okul öncesi zekâ geliştirme programlarından daha fazla faydalanıyor. Eğitimsiz ailelerde yetişen varoş çocukları, televizyon önünde oyalanırken onlar eğitimcilerin elinde becerilerini geliştiriyorlar.

Çocuğun zekâsını geliştirmek ailenin görevi. Onlarla ilgilenmek, konuşmak, onlara bir şeyler okumak ve anlatmak önemli. İlla da çocuğa zekâ geliştirici programlar uygulamak, erken yaşta dil öğretmekten söz etmiyorum ama erken yaşta ilgi, sevgi ve bilgi aktarmalı.

Eğitimli aile çocukları bazen veya hafta sonunda bir saat televizyon seyrediyor.

Eğitimsiz aile çocukları günde nerdeyse 3-4 saat televizyon başında oturuyor.

Televizyon karşısındaki çocuk pasif.

 

Uzun Süre Tv, İnternet, Cep Telefonu Kullanmak Zararlı

 

Televizyon, cep telefonu ve internet oyunlarının zararları şöyle sıralanabilir:

 1. Çocukları hareketsizleştiriyor, vücut gelişmelerini önlüyor.
 2. Hareket etmediği ve enerjisini yakamadığı için çocuklar şişmanlıyor.
 3. Dakikada yüz resim gösteren televizyon ve cep telefonu oyunları çocukları aptallaştırıyor, çocuk düşünemez hâle geliyor.
 4. Çocuklar başkalarıyla diyalog kuramaz hâle geliyor ve asosyalleşiyor.
 5. Çocuklara şiddeti öğretiyor ve onları saldırganlaştırıyor.
 6. Medya çekiciliği ile çocukları kitap okumaktan alıkoyuyor. Okuma, düşünme, hayal etme ve becerilerini ortaya koymalarına engel oluyor.
 7. Aile içi sohbeti engelliyor, sabote ediyor.

 

       Çocuğu Medyanın Zararlarından Koruyun

Medyanın zararlarından çocuklarımızı korumak elimizde. Şunları yapabiliriz:

 1. Çocuklarımızla ilgilenmeli, onları sevmeli, onlarla konuşmalıyız.
 2. Birlikte kitap okumalı, el becerilerini geliştirici kitaplar almalı, boyama, yap-boz, resim yapma gibi el ve zihin becerisi kazandıran çalışmalar yapmalı.
 3. Çocuklarımıza oyun oynayabilecekleri arkadaşlar bulmalı, dostluklar kurmayı öğretmeliyiz.
 4. Televizyon ve internetin esiri olmaktan kurtarmalıyız. Teknoloji kullanımını bir- bir buçuk saat ile sınırlamalı, medyayı bilinçli kullanmayı öğretmeliyiz.
 5. Medyayı kullanırken örnek olmalıyız. Rastgele filmler seyretmemeli, program seyrederken seçici olmalı, hangi programı, niçin seçtiğimizi çocuklarımıza izah etmeli, onların televizyon seyrederken seçici davranmalarını sağlamalıyız.
 6. Çocuklarımıza zaman ayırmalı ve onları sevgi fakiri yetiştirmemeliyiz.
 7. Unutmayalım ki sevmediğimiz çocuğu eğitemeyiz.

Gönlüne giremediğimiz çocuğun kafasına giremeyiz.

Çocuğumuzu bizden iyi kimse eğitemez.

Çocuklar okulda ve yuvada 5-6 saat kalır, günün 18 saati evde geçer. Evi uyuma ve barınma yerinin yanı sıra iyi bir okula dönüştürmek gerekir ve bunun yapacak olan da bilinçli aile. Daha zeki ve yetenekli çocuklar yetiştirmek aile bireylerinin hem görevi hem vazifesi. Çocuklarımızın yedeği yok, onların yeteneklerini geliştirmek için elimizden geleni yapmalıyız.

Beyin Vitamini: Çocuğun zekâsını geliştirmek ailenin en önemli vazifesi. Doğru metotlarla çocuk eğitimi şart. Çocuklarımızın yedeği yok, çocuk eğitiminde yapılan metot yanlışları telafi edilemez. Çocuğumuzun gönlüne gidecek adımları bilinçli atmak zorundayız.  Evde ve Okulda Başarılı Eğitimin Sırları, Beyin Gücünü Etkili Kullanma Sanatı, Dehanı Keşfet Zekânı ve Hafızanı Geliştir, Çocuğumu Daha Zeki ve Ahlaklı Yetiştiriyorum isimli kitapları velilere doğru bir yol haritası göstermek için yazıldı, tavsiye ederim. (İrtibat: İlk iki kitap: 0212/ 551 32 25;son iki kitap: 0212- 613 1100) www.kitapyurdu.com adresinden de temin edilebilir.

PAYLAŞ

YORUM YAP