BİR EDEBİYAT ÖĞRETMENİNİN HAYATINI ETKİLEYEN ROMAN: GÜLÜ KOKLAYAMADIM

0

GÜLÜ KOKLAYAMADIM

Gülü Koklayamadım, Fransızlara karşı kurtuluş mücadelesi veren Hasan Kamil Demirbaş ve arkadaşlarının heyecan dolu savaşını anlatır. Kilis ve Antep yolunu kesen mücahitler, Antep’te tutunmak isteyen Fransızlara zor günler yaşatır. İki yol boyunca devam eden savaş sonunda Fransızlar, önce Urfa ve Maraş’tan, sonra da Antep’ten çekilmek zorunda kalır.

Roman kahramanı Hasan Kamil Demirbaş, Kilisli bir mücahit. Sevgilisi Ayşe, babasına rağmen Kamil’i sever ve mücahitlere yardım eder. Zor bir savaşın ortasında Kamil ile evlenirler. Kamil cephede iken düşman, Ayşe’nin yaşadığı köyü basar ve halkı camiye doldurup ateşe verirler.

Zor yıllarda, çok zor kazanılan bir zaferin hikâyesi anlatılıyor kitap.

Hatay’da edebiyat öğretmeni olan değerli dostum Mustafa Duran, fakültede öğrenci iken romanı okumuş, mezuniyetten sonra Hasan Kamil’in memleketine tayin istedi, orada uzun yıllar edebiyat ve Türkçe öğretmenliği yaptı.

Sonraki yıllarda Mustafa Bey ile tanıştık, hikâyesini anlattı.

Romanımın insanların hayatını etkilediğini görünce emeğime acımaktan vazgeçtim zira romanı 10 senede yazdım, benim ilk romanım. Kilis-Gaziantep arasında defalarca gidip geldim. Savaşın yapıldığı alanları gezdim ki roman gerçekçi olsun…

Savaş romanlarını sevenlere tavsiye ederim.

Heyecan dolu, güzel bir hikâye.

PAYLAŞ

YORUM YAP