BEYNİNİ ETKİLİ VE VERİMLİ KULLANMAK SANAT

0

BAŞARILI VE MUTLU OLMANIN İLK ŞARTI ALLAH’IN EN BÜYÜK NİMETİ BEYNİ VERİMLİ KULLANMAK

Başarı yağmur ve kar değildir, gökten yağmaz.

Biz de herkes gibi insanız. Başkalarının sahip olduğu donanıma biz de sahibiz. Elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız. Beynimizi geliştirmek, yeteneklerimizi ortaya koymak için azami çaba sarf etmeliyiz.

Kabiliyetsiz çocuk yoktur, kabiliyetleri keşfedilmemiş ve geliştirilememiş çocuk vardır.

Tembel öğretmen yoktur, motive edilememiş eğitimci vardır. Öğrenmek ve öğretmek, bizatihi zevkli ve mutluluk verici bir çabadır.

Verimsiz okul yoktur, verimsiz metotlarla çalışan eğitimciler vardır.

Okul; öğrencilerin bilgi öğrendiği, beceri kazandığı ve hayata hazırlandığı yuvadır. Müdür, idareciler ve öğretmenler, bu yuvanın en önemli aktörleridir.

Sevgi, ilgi ve doğru eğitim metotları kullanmak şartıyla eğitilemeyecek çocuk yoktur. Doğru metotlar kullanmak, doğru bir yol haritası takip etmek, iyimser olmak, başarma azmi ile çok ama çok çalışmak şart. Herkes daha zeki olabilir, zekâsını geliştirebilir, beynini daha verimli kullanabilir. Bunun için beyin geliştirici etkinliklere hız vermeli. Başkalarının başardığını ve daha fazlasını biz de başarabiliriz.

Zahmetsiz iş olmaz. Ekmek bile çiğnemeden yenmez. Çalışmadan İngilizce veya Arapça öğrenilmez. Beyin egzersizleri yapmadan daha zeki olunmaz. Hafıza çalışmaları yapmadan hafızamız güçlenmez. Beynimize bilgileri zahmetsizce dökecek bir huni icat edilmedi. Başarılı insanlar, beyinlerini ve yeteneklerini en iyi şekilde kullanıyorlar.

Beyinde yüzlerce bilgi kartı var. Bunlar arasında belli prensipler çerçevesinde milyonlarca bağlantı kuruluyor. Sinir hücreleri arasında bilgi akışı tek yönlü değil, karşılıklı cereyan ediyor. Beyindeki kartlara bilgi sadece dışarıdan gelmiyor, beynin içinde bilgi ve düşünce akışı var. Beyin aynı zamanda kendisi bilgi ve düşünce üretiyor. Beynin nasıl çalıştığını iyi bilen, onu daha verimli kullanır.

Anne ve baba, öğretmen, öğrenci, politikacı, psikolog, doktor, din adamı, bilim adamı, yazarlar, araştırmacılar; kısaca eğitim ve öğrenim mekanizması içinde olanlar beynin gelişimini ve işleyişini bilmeliler. Fikir işçileri, kullandıkları organın kabiliyetini, gelişimini ve verimli çalışma biçimini çok iyi bilmeli ve onu çok verimli kullanmalılar.

Özellikle anne, baba ve eğitimciler, çocukların beyin gelişimi üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahipler. Beyin gelişimi konusu, onların uzmanlık alanı olmalı. İyi bir anne ve baba, başarılı bir eğitimci ve öğrenci olmak isteyenler, BEYİN GÜCÜNÜ ETKİLİ KULLANMA SANATI’nı mutlaka okumalı.  Ensar yayınları arasında çıkan kitap 22 baskı yaptı.

PAYLAŞ

YORUM YAP