Başarının 8 Anahtarı ve Plan Yapmanın Büyüsü

0

PLANSIZ   BAŞARI OLMAZ

Sultanbeyli İmam-Hatip Lisesi’nde “Başarı Giden Yol”u anlattım. Öğrencilerin sordukları sorular, ilgileri ve gözlerindeki ışıltılar beni çok mutlu etti.

Sorulan sorular, öğrencilerin başarma tutkusuna işaret ediyordu. Konferanstan sonra epeyce başarı kitabı ve roman imzaladım. Öğrencilerin okuma tutkusu çok hoşuma gitti. Bazen konuşmaları zevkle dinleyen öğrenciler, kitaplara üstün körü bakıp geçiyorlar. Sultanbeyli İmam-Hatip’te öğrenciler masadaki kitapları silip süpürdüler. Okul müdürü Naci Cevher kitap tutkunu bir insan ve sanatkâr. Ebru çalışıyor, bizzat eliyle yaptığı ebru örneklerinden birini hediye etti. Maharetine hayran oldum.

Konferans sırasında bir kız öğrenci şöyle dedi:

“Akşama kadar buradayız. Eve gidiyoruz, mutfakta anneme yardım etmek zorundayım. Ev işleri, çay, misafir ağırlama derken gün bitiyor. Ne zaman ders çalışacağız? Erkekler bizden şanslı. Mutfak ve misafir onları ilgilendirmiyor.”

Gülümsedim ve şu önemli prensibi tekrarladım:

“Mazeretlerini yok et! Plan yap. Plan yapan şaşırmaz ve neyi ne zaman yapacağım kaygısı taşımaz.”

Zamanım yok ki…” diye sızlandı öğrenci.

Yanıma çağırdım, eve kaçta gittiğini sordum. Saat 17.30’da eve ulaştığını söyledi. Bir saat dinlenme, yemek, namaz molası verip derse başladığımızı var saydık. 18.30’dan başlayarak üç saat çalışma planı yaptık. 21.30’a kadar süreyi planladık.

“Misafirlerini hafta sonu ağırla. Hafta içi gelen misafirle annenler ilgilensin.” dedim.

“Zaman yetmiyor ama…”

“İşlerini öncelik sırasına göre yap. Öğrencinin birinci önceliği dersleridir. Öteki işleri plan dışında kalan zamana serpiştir.”

Öğrencim memnun oldu. Planlı ders çalışmaya ve sınıf birinciliği için yarışmaya söz verdi. Alkışlatıp yerine gönderdim.

Plan yapmak ve işlerini öncelik sırasına göre planlamak insanı rahatlatır.

Almanca Focus Schule dergisi “Başarının 8 Anahtarı”nı sıralamış. Son derece önemli 8 prensibi aktarmak istiyorum.

  1. Öğretmeni iyi dinle ve dersi derste öğren. Sıra arkadaşınla konuşma. Derse katıl, ders sırasında soru sor, aktif ol, anahtar kelimeleri not al. Sonra notları tamamla.
  2. Haftayı planla! İşleri öncelik sırasına göre yap. Yapacağın işleri günlere yerleştir. Günlük ders çalışma planını aksatma. Ders planını esnek yap. Gezilerini hafta sonuna ertele.
  3. Etkili ders çalış. Eve gelince derslerini tekrarla. Ödevlerini kendin yap. Anlamadığın konuları öğretmenine sor. Eksiklerini arkadaşından tamamla. Yazarak çalış. Ezberlemen gereken önemli bilgileri yatmadan tekrarla.
  4. Çalışma masanı düzenle. Masada dikkatini dağıtacak şey olmasın. Çalışma odanda, tv, bilgisayar, cep telefonu bulundurma. Saat tutarak çalış. Ders bitmeden yerinden kalkma. Saat başı 10 dk ara ver. Sonra tekrar masana dön. Yaptıklarını kontrol et. Kendini çay, meyve, süt, çikolata ve temiz hava alarak ödüllendir.
  5. Mazeretlerini yok et. “Dersi dinleyemiyorum, öğretmen sıkıcı, çabuk dikkatim dağılıyor, canım sıkılıyor, ödevi başkasından çekerim, arkadaşım beni derste konuşturuyor, âşık oldum, telefon çalıyor, bilgisayara dayanamıyorum, tv’de heyecanlı bir dizi var.”

Bunların hepsi mazeret… Mazeretlerini yok etmedikçe ders­lerinde başarılı olamazsın.

  1. Öğrenme stilini keşfet. Fantezi ile ders çalış. Oyunla karışık, hayal kurarak, bağlantı kurarak, ka­fi­ye­lemeler yaparak, dersle ilgili tekerleme uydurarak çalış.

Zayıf almışsan hemen toparlan. Erken karar ver. Kurtarmak için ne kararlı davranırsa o kadar iyi. Ailenden, arkadaşlarından, öğretmenlerinden yardım iste. Yardımcı kitap al. Anlayan bir arkadaş bul, onunla ders çalış.

  1. Öğretmene soru sor.

Özellikle zayıf derslerde öğretmenine dersi nasıl kurtarabileceğini, zor konuları nasıl çalışman gerektiğini, anlayamadığın konuları nasıl halledebileceğini sor ve öğretmeninle ders üzerine sohbet et.

  1. Okumaya zaman ayır.

Okumak zihni geliştirir, anlama ve anlatma kabileytimizi artırır, bilgimizi çoğaltır, kelime hazinemizi geliştirir, hayal gücümüzü genişletir.

Zaman zaman kitapçılara git, kitap fuarlarını gez, anne ve baba, arkadaşlarınla birlikte kitap seç.

Konferanstan sonra soru soran öğrenci yanıma geldi. İmzalatmak için Başarıya Götüren Yol’u almıştı.

“Hocam, çok teşekkür ederim. Sorunu çözdünüz. Bundan sonra problem üretmek yerine sorun çözmeye odaklanacağım.”

Kendisini tebrik ettim ve kitabı imzaladıktan sonra başarılar diledim. Gözlerinde mutluluk ışıltıları vardı. Teşekkür ederek ayrıldı.

Daha ayrıntılı verimli ders çalışma metotları için Başarı İnan İşidir isimli kitaba müracaat edebilirsiniz.

PAYLAŞ

YORUM YAP