BAŞARILI ÇOCUK HUZURLU EVDE YETİŞİR

0

BİZİM EVE DÖVLET GELDİ

Bursa Demirtaş’ta bir okulda konferans verdim. Veli görüşmelerinin öğrenci başarısına etkisini anlattım. Aradan bir yıl geçti. Meslektaşım Özgür Bey’le Bursa kitap fuarında buluştuk. Beni görür görmez heyecanla kucakladı. Sonra gülerek başından geçenleri anlatmaya başladı:

“Hocam, seni dinledikten sonra önce zor öğrenen öğrencilerimden başlayarak veli ziyareti yaptım. Bir tanesini hiç unutamam. Çocuğun dedesi beni kapıda karşıladı.

“Ooo, begim hoş gelmişsen. Bizim eve dövlet geldi, hoş geldi!”

Başlangıçta ne olduğunu anlayamadım. Oturma odasına geçtik. Ortada sofra kurulu.

-Yemek yemeye gelmeyeceğimi söylemiştim, bu ne diyecek oldum.

Dede dikkatle beni süzdü, heyecan dolu bir sesle:

-Olur mu? Hele otur begim.

-Zahit’e söylemiştim yemek yemeyeceğimi.

-Begim hele otur. Ben bu okulda okudum, öğretmenim evimize gelmedi. Oğlum aynı okulu bitirdi, öğretmen gelmedi. Sen torunumun öğretmenisin. Sana yemek ikram etmeyip kime edeceğiz?

Sofraya oturdum, bir güzel karnımızı doyurduk, elhamdülillah. Zahit problemli bir öğrenciydi. O günden sonra sınıfta süt dökmüş kediye döndü. Yaramazlık yaparak dikkat çekmek yerine derslerine yöneldi.”

Özgür Bey ile çay içip sohbet ettik. Veli ziyaretinin başarıyı tetiklediğini bir de ondan dinledim. Evi ziyaret edilen öğrenci öğretmenini başka türlü değerlendiriyor. Öğretmen abi, abla, amca, teyze gibi bir dosta dönüşüyor ve çocuk sorumlu davranmaya başlıyor. Öğretmen çocuğu ailesiyle tanıyor ve onun ne yapabileceğini daha iyi keşfediyor, çocuğun imkân ve kapasitesi üzerinde şeyler istemiyor. Aile eğitime dâhil ediliyor, öğrenciye yol gösteriliyor, program veriliyor. Bütün bunlar başarıyı artırıyor.

Çocuğunu sevmeyen aile görmedim fakat kaş yapayım derken göz çıkarana çok rastladım. Bazı aileler, doğru eğitim metotlarını bilmiyor, böylesi durumlarda aileye eğitim konusunda rehberlik yapmak verimliliği artırıyor.

Bazen de evde problem oluyor, bu durum çocuğa yansıyor.  Karaman’da velileri ile eğitim kitapları okuyan Burhanettin Saygılı Bey anlatmıştı.

“Birlikte kitap okuduk, doğru eğitim metotlarını konuştuk.  Aile içindeki huzurun ve ev içi disiplinin çocukları olumlu etkilediği konusunu ele aldık. Dönem sonunda bazı veliler evde eşleri ile problem yaşadıklarını ve bunun çocuğun okul başarısına problem olarak yansıdığını itiraf ettiler. Bazıları da başlangıçta boşanmayı düşündüklerini kitap okuma süreci sonunda çocuklarının geleceğini daha iyi inşa etmek için bu düşüncelerinden vazgeçtiklerini söylediler.

Çocuk eğitimin vazgeçilmez temel prensipleri şunlardı:

“Başarılı ve mutlu çocuk, huzurlu bir evde yetişir.

Anne ve babanın yedeği yoktur. Çocuğun hem anneye hem de babaya ihtiyacı var.

Ayrıca çocuklarımızın da yedeği yoktur!

PAYLAŞ

YORUM YAP