BAŞARI PRENSİPLERİ

0

CENNETİ KAZANMAK İÇİN ÇALIŞ

 1. Büyük adam olmayı iste! Büyük düşün, büyük hayaller kur.
 2. Büyük hedefler seç. Hedefi olmayan yelkenliye hiçbir rüzgâr yardım etmez.
 3. Allah’a dayan, kendine güven ve başarılı olacağına inan. Büyük adamların sahip olduğu yeteneklerin hepsine sahipsin. Onlar da olan beyin, el, ayak, yürek, göz, kulak gibi donanıma sen de sahipsin. Hiç kimseden bir eksiğin yok.

 4.Olumlu düşün. Başaracağım, de. Başaramayacağım diyenin başardığı görülmemiştir.

5.Mazeretlerini yok et. Hiçbir mazeret yapılmayan işin yerini tutmaz. Bin mazeret, bir başarı getirmez. Mazereti olan başarısız olur.

 1. Çalışmak en büyük erdemdir. Hiçkimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır. Hiç kimse çiçekli yollardan giderek zafer takının altından geçmemiştir.

Şair Mehmet Akif Ersoy şöyle der:

“Ey dipdiri meyyit (ölü)! İki el bir baş içindir;

Davransana! Eller de senin baş da senindir!

Kuzum, ayıp mı çalışmak, günah mı yük taşımak?

Ayıp; dilencilik, işlerken el, yürürken ayak!

Sahipsiz olan bir memleketin batması haktır;

Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır!”

 1. Başarı bedel ister, başarılı olmak için bedel ödemeye ve ter dökmeye hazır ol.
 2. Mutlaka plan yap. Prensipli ol, disiplinli çalış. Günde en az üç saat ders çalış. Ödev ve yazılın yoksa kitap oku, test çöz, problem çöz, resim yap. Kendine bir yol haritası hazırla!
 3. Zamanı verimli kullan. En önemli sermayen vaktindir. Gün herkes için 24 saattir. 24 saati biz iyi kullanırsak Japonları geçeriz; onlar iyi kullanırsa bizi geçer.
 4. Dünya ile yarış. Rakibin sadece İstanbul Lisesi, Fen Lisesi öğrencileri değil; Newyork, Berlin, Londra, Paris’te okuyan öğrencilerdir.

Necip Fazıl şöyle der:

“Ey düşmanım, sen benim ifademsin, hızımsın;

Gündüz geceye muhtaç sen de bana lazımsın.” 

 1. Sevdiğin bir mesleği seç. Sevdiği işi yapan yorulmaz. Bizi yoran, angarya işlerdir.

Honore de Bazac:

“Ben çalışırken dinlenirim, dinlenirken çalışırım.”der.

 1. İyimser ol ve ben de yapabilirim, de.
 2. İyi dostluklar kur ve yardımlaş. Dostlarınla zorlukları daha kolay aşarsın. Tek başına başarılı olabilirsin fakat mutlu olamazsın. Başarılı insanları kıskanan, çekemeyen ve engellemek isteyen çok olur. Ama başarını paylaşır, başkalarına yardım edersen dostların çoğalır. Dostlarıyla birlikte olmak insanı mutlu eder.
 3. Bilgi güçtür, diploma güçtür, mevki, makam ve şöhret güçtür. Ayaklar altında kalmak, ezilmek ve horlanmak istemiyorsan güçlü olmak zorundasın.
 4. İyi arkadaş seç. Kişi arkadaşı gibidir. Kahveye gidenin kahveye, kütüphaneye gidenin kütüphaneye, camiye gidenin camiye giden arkadaşı olur.
 5. Kahve, meyhane, kumarhanede yapılan bir keşif yoktur. Buralardan uzak dur. Televizyon, bilgisayar ve cep telefonu oyunlarına vaktini çaldırma! Kaldırım mühendisliğinin kimseye faydası yoktur.
 6. Evlenme çağına gelmeden ve ev geçindirme sorumluluğuna sahip olmadan kız veya erkek arkadaş edinme. Özellikle eğitim sırasında kız veya erkek arkadaş edinenler, İstanbul’dan Ankara’ya gitmek isteyip de Edirne otobüsüne binen kimseye benzer. Yanlış istikamete gider. Arkadaşının istediğini yapmaya çalışır, başarı prensipleri unutulur. Neticede iki karpuz bir koltuğa sığmaz.
 7. En büyük dostun da en büyük düşmanın da kendinsin. Eller seni bir kere kandırır ama sen kendini her gün kandırabilirsin. Her gün kahveye gidip vakit öldürenlerin düşmana ihtiyacı yoktur.
 8. Kendini büyük bir ideale ada. Öldükten sonra düşmana servet bırakmak, hayattayken dostlara el açmaktan iyidir.
 9. İyilik yapmak insanı mutlu eder, bencillik insanı yalnız bırakır. İnsanları sev ve iyilik yap. Gönüller Sultanı Peygamberimiz (sav), insanların hayırlısı insanlara faydalı olandır, buyurur.
 10. En az iki yabancı dil öğren. İngilizce dünya dili, öğrenmelisin. Arapça dinimizin dili, öğren. Bir dili öğrenen, ikincisini daha kolay öğrenir. Beynin öğrenme gücü sınırsızdır. Prof. Fuat Sezgin 27 dil biliyor.
 11. İşini en iyi şekilde yap, mesleğinde dünya ile yarış. Dünya ile yarışmayanın ayakta kalması zor.
 12. Dinimiz üstün ve zengin olmayı emreder. Okulda üstünlük not ile ölçülür. Derslerine iyi çalış. İyi bir Müslüman ol. İslam’ın şartı beştir. Hacca gitmek ve zekât vermek için zengin olmak gerekir. İslam haccı ve zekâtı emrettiğine göre becerikli, çalışkan ve zengin olmayı emrediyor.
 13. Çalışmak ibadettir. Dua ve ibadet kastıyla çalışmalısın.
 14. Ayak altında kalmamak, onurlu bir şekilde yaşamak güçlü olmaya bağlı. Aklını iyi kullan. Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı ol! Dünya imtihan meydanıdır, burada ektiğimizi ahirette biçeceğiz. Asıl gelecek cennettir. Cenneti kazanmak için çalış!

Not: Başarı mutluluk içindir ve asla amaç değildir. Allah rızasını esas alır ve insanlara yardım edersen hem dünyada hem ahirette mutlu olursun. Başarı ile ilgili daha fazlası için Başarıya Götüren Yol ve Başarı İnanç İşidir kitaplarımı tavsiye ederim.

 

 

PAYLAŞ

YORUM YAP