Altmışlık Fırıncı Ali Dede ve Makineli Tüfeklerin Zaptı

0
Awesome
  1. Kirte (Alçıtepe) ve Kerevizdere Savaşları olağan dışı kahramanlıklara sahne oldu. Savaşın yoğun olarak sürüyordu. Kilitbahirli fırıncı Ali Efendi, 60 yaşına rağmen olağanüstü bir çaba içindeydi. Sıcak, soğuk demeden cepheye koşan ve her gün fırınının önünden geçen askerlere sabahleyin sıcak ekmek dağıtıyor ve bundan büyük zevk alıyordu. Askerler sohbet eder, dertleşir, cepheden haberler sorar, cephede olamamaktan büyük ıstırap duyardı.

Bir gün sıcak ekmekleri askerlere ikram ettikten sonra onlara moral vermek için şöyle dedi:

“Evlatlarım, vatanımız ve namusumuz çiğnenmemeli, ezanlar susmamalı, kanınızla bu toprağı yoğurmalısınız, gazanız mübarek olsun.”

Askerleri uğurladı. Askerler gözden kaybolduktan sonra arkalarından mahzun mahzun bakakaldı. Sonra kafasında bir şimşek çaktı. Fırının önünden çoğu zaman bacağı kopmuş, kolsuz, vücudu kan içinde askerler geçerdi. Kendisinin onlardan bir eksiği yok, hatta fazlası vardı. Kararını verdi:

Cepheye gidecekti.

Çiftesini kaptığı gibi cepheye koştu. İçinde yaman bir cihat aşkı ve heyecanı vardı. Yürüye yürüye Kerevizdere’ye ulaştı, Mehmetçik hücuma kalkmış, “Allah Allah” nidaları ile düşmana saldırıyordu. Seyit Ali, hemen tüfeğini omzundan indirip eline aldı ve Mehmetçiğin arasına karıştı ve hücuma katıldı. Asker süngü hücumuna geçmişti. Yerlere serilmiş düşman cesetleri üzerinden atlayarak gidiyorlardı. Düşmanın makineli tüfekleri Mehmetçiği birer ikişer yere seriyordu. Kayıplara aldırmayan Mehmetçik, sonunda 83 rakımlı tepeyi ele geçirdi.

Seyit Ali sipere yattı ve tepeden aşağı inmekte olan askere nişan aldı:

“Güm!”

-Vurdun Seyit Ali Emmi, dedi Azmi Çavuş.

İkinci, üçüncü, dördüncü atışlar da hedefini buldu. Seyit Ali Emmi 11. atışta da düşmanı yere sermiş ve cephenin yıldızı oluvermişti.

MAKİNELİ TÜFEKLERİN ZAPTI

Yrb. Kadri, askeri bunaltan makineli tüfeklere fena kızdı. Süngü hücumuna kalkan askeri âdeta biçiyorlardı. Bir gece baskınıyla hepsini ele geçirmeliydiler. Yoksa her hücumda yüzlerce şehit veriliyordu. 5 Mayıs gecesi, gözünü budaktan esirgemeyen yiğitlerden oluşan birkaç takım oluşturdu, gece yarısı Fransız mevzilerine baskın düzenledi. Süngü hücumu ve gece baskınlarında Osmanlının dengi yoktu.

Gece yarısı uyku sersemi düşman neye uğradığını bilemedi. Mehmetçik, Fransızları hem siperlerden söküp attı hem de 9 makineli tüfek ele geçirdi.

Haber, Küçük Mehmet Bey tepesindeki karargâha bomba gibi düştü. Cephe komutanı Alb. Weber, kurmay başkanı Yrb. Thauvenay, 7. Tümen komutanı Alb. Halil, 9. Tümen Komutanı Alb. Halil Sami, Yrb. Kadri’yi kucaklayarak tebrik ettiler. O gün güney grubunda bayram vardı. Askerin ve komutanların maneviyatı yükselmişti. Alb. Halil sevinçle haykırdı:

-Artık düşman makineli tüfekleri karşısında çaresiz değiliz.

 

PAYLAŞ

YORUM YAP