AKILLI İNSAN BAŞKASININ AKLINDAN FAYDALANIR

0

     Eğitimci Yazar Ali Erkan KAVAKLI Ropörtajı

“AKILLI İNSAN BAŞKASININ AKLINDAN FAYDALANIR”

 • Kendinizi tanıtır mısınız?
 • Kavaklı: 1952 yılında Konya’nın Seydişehir ilçesine bağlı Kavak köyünde doğdum. İlkokulu Kavak’ta, orta ve liseyi Konya’da okudum. 1971 yılında liseyi bitirdim ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine girdim, 1976 yılında fakülteden mezun oldum ve öğretmenliğe başladım. Hatay, Sivas, Divriği, Suşehri, Çanakkale ve İstanbul’daki çeşitli okullarda, altı yılda Almanya’da edebiyat öğretmenliği yaptım. Yazı hayatına hikâye ile başladım, ilk hikâyem 1975 yılında yayınlandı. Daha sonra çeşitli dergi ve gazetelerde sürekli yazılar yazdım. 1988 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı imtihanı kazanarak Almanya’ya gittim, altı yıl orada öğretmenlik yaptım, Almanca öğrendim, Alman edebiyatı ve modern literatür ile ilgili kurs ve seminerler takip ettim. Hâlen eğitim, başarı, beyin gelişimi ve motivasyon seminerleri veriyorum. Yüce Rabbimizin yardım ve inayetiyle 2600’den fazla konferans verdim, 50 kitaba imza attım. Almanca ve Arapça biliyor, iğne ile kuyu kazıyor, kendimi geçmek için çalışıyorum.

 

 • Yazarlığın zorlukları nelerdir?

Kavaklı: Zor olanı başarma azminde olmalısınız, kolay iş yaparak kimse kahraman olmaz. Yazarlık kolay iş değil. İnzivayı tercih etmelisiniz. Çalışırken dinlenmeli, dinlenirken çalışmalı, cihat ruhuyla yazmalısınız.

 

 • Yaşamınızdaki esin kaynağınız kim olmuştur?

KAVAKLI: Kur’an başucu kitabımdır. Gönüller Sultanı’nı (sav) örnek alırım. Başarılı eserleri okur ve onları geçmek için çalışırım.

 

 • Günümüzdeki edebiyat durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

KAVAKLI: Oldukça zengin bir yazar ve eser yelpazesi var. Edebiyat eserlerinin sayısı artıyor, yazarlar çoğalıyor.

 

 • Kitabınızı ne kadar sürede yayımlıyorsunuz? Bir kitabın ortaya çıkması ne kadar sürüyor?

Kavaklı: Kitaptan kitaba değişir. 15 Temmuz Diriliş Destanı’nı altı ayda kaleme aldım. İlk romanım Gülü Koklayamadım’ı on senede. Her kitabın bir hikâyesi ve kaderi vardır.

 

 • Yazmak yetenek işi midir? Sonradan öğrenilebilir mi?

Kavaklı: İdeal işi bence. Rahmetli Mehmet Akif, başarı % 99 ter, % 1 ilham işidir, demiş. Yazarlığa uyarlanabilir.

 

 • Türkiye’de kitap yayımlamak zor mudur? Bir kitabı yayımlatmak hangi süreçlerden geçiyor?

Kavaklı: Birçok yolu var. Ben dosyayı çalışır, tamamlar, yayınevine teslim ederim. Beğenirlerse basarlar. Eserlerini kendi basan yazarlar da var.

 

 • Yazarlık serüveniniz nasıl başladı? Yazmaya ne zaman karar verdiniz?

KAVAKLI: Edebiyat Fakültesinde okuma tutkusu kazandım. Bazı yazarların öğretmen olduğunu öğrenince yazar olmaya karar verdim. 1975’te ilk hikâyem yayınladı, o gün bugün yazmaya devam ediyorum.

 

 • Genç yazar adaylarına önerileriniz nelerdir?

Kavaklı: Ustaları okusunlar, onları geçmek için çalışsınlar.

 

 • Kitap seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Kavaklı: Beni cennete götürecek kitapları seçmeye çalışırım.

 

 • Eserlerinizde en çok hangi temaları işlersiniz? Neden?

Kavaklı: İnsanları kötüden iyiye, çirkinden güzele, inançsızlıktan imana doğru değiştirmeyi, barış ve kardeşlik duygularını güçlendirmeyi hedef edindim. İnsanları melekleştirebilirsek dünyayı cennete çevirebileceğimize inanıyorum. Bu maksatla eğitim, başarı, motivasyon, hikâye ve romanlar yazıyorum.

 

 • Hayatınız boyunca karşılaştığınız zorlukları bizlere örnek olması açısından anlatır ısınız?

KAVAKLI: Hayat inişli çıkışlı, zorluklarla beraber kolaylıklar da vardır. Kader Kapımı Çaldı, Hayata Gülen Öğretmen, Bilge Öğretmen kitaplarım kendi hayatımı konu alan romanlar, onları okumalısınız. Kitaplık çapta bir meseleyi buraya sığdırmak mümkün değil.

 

 • Öğrenim hayatınız boyunca ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Anlatır mısınız?

KAVAKLI: Türkiye fakirdi, ailem fakirdi, yatılı imtihanı kazanarak okudum. Kitaplara kedinin ciğere baktığı gibi bakardım. Canım istediği bir şeyi alıp yiyemezdim, istediğim elbiseyi giyemezdim. Yüreğini Ateşle kitabımda eğitim yıllarımda çektiğim zorlukları detaylı anlattım. Yoksulluk ve yoklukla çok kavga ettim.

 

 • Ne olmak istiyordunuz? Ne oldunuz?

KAVAKLI: Mühendis olup Seydişehir Alüminyum Fabrikasında çalışmak istiyordum. Peygamber mesleği olan öğretmenliği tercih ettim. Öğretmen-yazar oldum.

 

 • Başarınızı neye borçlusunuz?

Kavaklı: Terlemeyi göze aldım. Çalışmayı severim. Allah’ın yardım ve inayeti her şeyden önce gelir tabi.

 

 • Gelecek ile ilgili projeleriniz nelerdir?

Kavaklı: 90 kitap yazan Honore de Balzac ile yarışıyorum, onu geçmek istiyorum.

 

 

 • Gençlerin sosyal medyada çok fazla zaman geçirip kitap okumamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kavaklı: Günlük ve anlık zevklerin peşine takılmak geleceği görememek ufuksuzluk. Okul bitince ne olacağım sorusunu sormalısınız. Dünyadan ayrılırken ne eser bırakacağım sorusunun cevabını vermelisiniz. Akıllı insan işlerini önem sırasına göre yapar. İşlerimizi önem sırasına göre yapmalıyız.

 

 • Bugünkü bakış açınızla yazılarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kavaklı: Celaleddin Harzemşah, biz sefer ile mükellefiz, zafer ile değil, demiş. Yazarken seferde olduğumu düşünürüm. Seferberlik hâlinde yazıyorum.

 

 • Hayatınızda dönüm noktası olabilecek bir olay yaşadınız mı?Anlatır mısınız?

KAVAKLI: Yazılı sınavı kazanmak hayatımın dönüm noktası oldu. Yurt dışı sınavını kazanıp Almanya’ya gitmek ve dil öğrenmek ufkumu açtı.

 

 • Yazmak sizin için hayatınız boyunca sürecek bir serüven mi? Yoksa yazmayı bırakmayı düşündüğünüz bir zaman var mı?

KAVAKLI: Yazmak bir çeşit cihaddır benim için. Ömür boyu cihat etmek isterim.

 

 • Sizce herkes kitap yazabilir mi? Yazar olabilmek için hangi vasıflara sahip olmalıyız?

Kavaklı: Yazarların ödediği bedeli ödeyen herkes yazabilir.

 

 • Okumaktan hoşlandığınız Türk ve dünya edebiyatında yazarlar kimlerdir?

KAVAKLI: Mevlana’dan Yunus’a, Goethe’den Henning Mankel’e, Akif’ten Necip Fazıl’a bir dünya hayranı olduğum yazar var.

 

 • En çok etkilendiğiniz yazar veya şair kimdir?

Kavaklı: Her yazarın her eseri başyapıt değildir. Yazarların başarılı olduğu eserleri okumayı tercih ederim.

 

 • Toplum olarak okuma kültürümüzü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kavaklı: Gittikçe artan bir gayretle okuyoruz. İstediğimiz yerde değiliz.

 

 • Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek için tavsiyeleriniz nelerdir?

Kavaklı: Allah insan beynini öğrenme programlı yaratmış, kitap göndermiş, oku buyurmuş. Okumayı zihni beslemek, ibadet ve tefekkür kabul edin ve okuyun. Allah’a isyan etmeyin, okumamak Allah’a isyandır. Okumak ufuk açar, hayal gücümüzü geliştirir, düşünce dünyamızı zenginleştirir.

 

 • Öğretmenlik hayatınızda karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

Kavaklı: Kader Kapımı Çaldı, Hayata Gülen Öğretmen, Bilge Öğretmen, İtiraf Ediyorum, İntikam romanlarımda yaşadığım zorlukları anlattım, okumanızı tavsiye ederim.

 

 • Öğretmenlik hayatınızda sizi en çok etkileyen olay nedir?

KAVAKLI: 12 Eylül darbesinden sonra Çanakkale’den tayinim Sivas’a çıktı. Baya süründüm. Sivas’ta Hakikat isimli bir günlük gazetede yazmaya başladım. Köşe yazarlığını öğrendim. 26 Şubat 2001’de Eyüp İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenlik yaparken okula başörtüsü yasağı geldi. Örtünmeyi savunduğum için okuldaki işime son verildi, emekli oldum. Öğrencilerimin direnişini Akit gazetesine günlük olarak yazdım, sonra bu yazılar kitaplaştı. ÇIĞLIK isimli romanın yazarı oldum.

 

 • Konularınızı neye göre belirliyorsunuz?

KAVAKLI: İnsanları iyiye, güzele, hak ve hakikati kabule doğru değiştirmek istiyorum. Bu tür mesaj verebileceğim vakaları seçerim. Başarıya Götüren Yol, Başarı İnanç İşidir, Yüreğini Ateşle, Evde ve Okulda Başarılı Eğitimin Sırları, Çocuğumu Daha Zeki ve Ahlaklı Yetiştiriyorum, Öğretmeni Başarıya Götüren, Başarının Büyüsü, Sınav Stresini Yenme gibi eğitim kitaplarımda okuyucuya rehberlik ediyorum.

 

 • En son hangi kitabı okudunuz?

Kavaklı: Haberciler Darbecilere Karşı.

 

 • İnsanı başarıya götüren şeyler nelerdir? Başarı yolunda nelere dikkat etmeliyiz?

Kavaklı: Başarının iki temel prensibi vardır: İnanmak ve adanmak. Hedef belirlemek, program yapmak ve çalışmak. Asla vazgeçmemek. Başarıya Götüren Yol’da bir dizi önemli tavsiyede bulundum, okumanızı tavsiye ederim.

 

 • Gençliğimizin maneviyatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

KAVAKLI: İmanlı ve manevi değerlere bağlı bir nesil yetişiyor. Gelecekten ümitliyim.

 

 • Günümüz gençliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Kavaklı: Gençlik delikanlılık, insan aklını başına almazsa çok delilik yapabilir. Bol bol okuyun, Kur’an’ı hayatınıza tatbik edin, Gönüller Sultanı Peygamberimizi (sav) örnek alın. Ölünce cennete gitme hedefiniz olsun.

 

 • Bir yazar ve vatandaş olarak ülkemizin içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kavaklı: Ne ekerseniz onu biçersiniz. Türkiye kalkınıyor, bin yıl tarih yapan ve yazan atalarımızın mirasına sahip çıkıyoruz. Gelecek daha iyi olacak inş.

 • Son zamanlarda ülkemiz üzerinde oynanan kirli oyunları ve özellikle 15 Temmuz’da yaşanan hain girişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kavaklı: Türkiye önemli bir ülke. Şimdiye kadar uyuyan dev idi. 2003’ten beri dev uyanıyor. İnşallah bir dev gibi bir dağ gibi doğrulacağız. İslam medeniyetini yeniden inşa edeceğiz. Tarihteki medeniyet kuran millet rolümüze yeniden sahip çıkacağız. Dünyayı sömüren kapitalist ve materyalist zihniyetle kavgamız şiddetlenerek sürecek. 15 Temmuz Diriliş Destanı adlı romanımı tavsiye ederim. Mason locaları ve Batı emperyalizmiyle kavgamızı enine boyuna anlattım.

 

 • Ülkemizin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Geleceğe ümitle bakabilir miyiz?

Kavaklı: Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılabatı içinde en yüksek ve gür seda İslam’ın sedası olacak inşallah.

 

 • Tecrübelerinize dayanarak öğretmenlere ve öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

KAVAKLI: Öğretmenlerimiz Hz. Muhammed Sallallahü Aleyhi Vesselem’i örnek almalı ve bir sahabe nesli inşa etmek için çalışmalılar.

Öğrenciler çok önemli. Onlara bir dizi tavsiyede bulunmak isterim:

 1. Akıllı insan, başkalarının aklından faydalanan insandır. Bu da ancak başkalarının yazdığı kitapları okumak, onların konuşmalarını dinlemek ve fikirlerini öğrenmekle mümkündür.
 2. Çok okumalarısınız. Özellikle “Başarıya Götüren Yol, Başarı İnanç İşidir, Yüreğini Ateşle, Başarının Büyüsü, Sınav Stresini Yenme, Beşin Gücünü Etkili Kullanma Sanatı, Dehanı Keşfet Zekânı ve Hafızanı Geliştir gibi kitaplarımı okumayı öneririm.
 3. Medeniyet inşa etme yarışına girmelisiniz. İnsan, yeryüzünün en yetenekli varlığıdır. Hasan Hans’ı, Meryem Marya’yı, Emine Elizabeth’i geçmek için çalışmalı.
 4. Yeteneklerinizi geliştirmelisiniz. Herkes önemli işler başarmak ister ve bunun için de yeteneği var ama içindeki deha potansiyelini keşfedemeyenler, verimli çalışma prensiplerini bilmeyenler, güzel eserler vermek için çalışmayanlar, bir eser ortaya koyamaz ve eser vücuda getirmenin zevkini tadamaz. Yaşlanınca da kaçırdıkları fırsatlara yanar; ömürleri ah- vah çekmekle pişmanlıklar içinde geçirir.
 5. Başarılı insanları örnek alın ve çalışın. Gençken bir fidan dikmeyenler, ihtiyarladıkları zaman gölgesinde oturacak ağaç bulamaz. Ağaç yaş iken eğilir.
 6. Büyük hedefler koyun ve kendinize şu soruyu sorun:

“On sene sonra ne olacağım?”

Unutmayınız ki bugün önemli mevkilerde olup da ülke yönetiminde söz sahibi olanlar, 10 sene sonra o makamlardan ayrılmış olacaklar. Yerine başkaları gelecek. Geleceğinizi ve ülkemizin geleceğini inşa etmek için çalışmalısınız.

 

PAYLAŞ

YORUM YAP