Aile Çocuğun Zekasını Nasıl Geliştirebilir?

0

ÇOCUĞUN ZEKÂ GELİŞİMİNDEN ANNE BABA SORUMLU

Rabbimizin bize verdiği en büyük nimet akıl. Aklın en önemli fonksiyonu olan zekâ gelişiminde en önemli rol aileye düşüyor. İkinci derecede önemli faktör ise öğretmen ve eğitim.

Akıl; okuma, öğrenme, düşünme, hayal etme, iyiyi ve kötüyü, doğruyu ve yanlışı, güzeli ve çirkini ayırmaya, menfaatleri koruma, zararlı şeylerden kaçınma gücüdür.

Zekâ, aklın fonksiyonudur; anlama, düşünme, kavrama, karşılaştırma, karar verme, problemleri anlama ve çözüm üretme gücü ve melekesidir.

Akıl ve zekânın biri birinin yerine kullanıldığı da olur.

Zekâ her yaşta eğitilebilir ve geliştirilebilir.

Zekâ ve hafıza gelişimi doğumdan itibaren başlayan ve ömür boyu devam eden bir süreç. İlk yıllar, çok daha önemli. Beyin 0-2 yaşında çok hızlı gelişir. Her çocuk deha potansiyeli ile dünyaya gelir. Anne ve baba, çevre çocuğun zekâ gelişiminde çok büyük rol oynar. Çocuk için ev en önemli okul, anne-baba ise en etkili öğretmendir.

Zekâ gelişiminde rol oynayan en önemli faktörler şöyle sıralanabilir:

 1. Çocuklar meraklı yaratılmışlardır. Dünyaya gelir gelmez etrafı gözler, olup biteni merakla takip eder, gördüklerini beyin bilgisayarına kaydederler.
 2. Dikkat, zekâyı geliştirir. Çocuklar merak ve dikkatle dünyada olup biteni anlamaya çalışırlar. Gördükleri, duydukları, dokundukları, hissettikleri, düşünüp hayal ettikleri şeyler beyin nöronları arasına sinaptik bağlantı hâlinde kaydedilir.

Beyin muhteşem bir bilgisayardır. Sıfır yaşından itibaren çocuklar bu harika cihazı mükemmel kullanırlar. Beyin bilgisayarı bozulmaz, dosyalar silinmez, bilgiler birbirine karışmaz.

 1. Anne-baba ve eğitimciler çocuklarla fedakârca ilgilenmelidirler. Beş duyu ile alınan her mesaj beyne kaydedilir. Özellikle aşağıdaki etkinlikler nöronları arası zekâ bağlantılarının örülmesine yol açar:
 2. Çocukla yapılan konuşmalar
 3. Dokunmalar, kucaklamalar, okşamalar, sevmeler
 4. Hareketler, jestler, göz temasları, gülümsemeler
 5. Söylenen ninniler, türküler, ilahiler
 6. Okunan ve anlatılan hikâyeler, masallar, kıssalar
 7. Gezi ve gözlemler, birlikte yapılan etkinlikler
 8. Yap-bozlar, el becerileri, oyuncuklarla oynanan oyunlar
 9. Grup çalışmaları, sosyal çevreden alınan mesajlar
 10. Aile çevresi ve aile fertlerinin çocuk zihnine ilettiği mesajlar
 11. Dua, ibadet ve dinî konularda öğretilen bilgiler

Beyne sürekli ilgi, bilgi ve sevgi mesajları gider. Çocuk bu mesajları beyne kaydeder, zekâ gelişimi bu sayede hızlı gerçekleşir.

Beyin Vitamini: Çocuğun zekâsını geliştirmek ailenin en önemli vazifesi. Doğru metotlarla çocuk eğitimi şart. Çocuklarımızın yedeği yok, çocuk eğitiminde yapılan metot yanlışları telafi edilemez. Çocuğumuzun gönlüne gidecek adımları bilinçli atmak zorundayız.  Evde ve Okulda Başarılı Eğitimin Sırları, Beyin Gücünü Etkili Kullanma Sanatı, Dehanı Keşfet Zekânı ve Hafızanı Geliştir, Çocuğumu Daha Zeki ve Ahlaklı Yetiştiriyorum isimli kitapları velilere doğru bir yol haritası göstermek için yazıldı, tavsiye ederim. (www.kitapyurdu.com sitesinden kitaplar temin edilebilir.)

PAYLAŞ

YORUM YAP