ADNAN KAHVECİ’NİN HİKAYESİ

0

Sürmeneli Köy Çocuğu Nasıl Bakan Oldu?

ADNAN KAHVECİ EFSANEYDİ

Başbakan yardımcılığı ve bakanlık yapan Adnan Kahveci, Sürmene’nin bir dağ köyünde doğmuş, fakir bir ailenin çocuğu. O yıllarda köyden şehire gitmek bir hayaldi. Bütün köylü fakirdi.

Küçük Adnan, hayatının köyde geçeceğini sanıyordu.

O günlerini şöyle anlatır:

“Hayatımda düşlediğim en büyük şey, istediğim kadar kavurma yiyebilecek paraya sahip olmaktı. Yılda ancak bir kere et yiyebilirdik. Üstelik biz köyün güya hali vakti yerinde ailesiydik. O zamanlar bırakın İstanbul’u, Ankara’yı veya yurt dışına gitmeyi, Trabzon’a bile gidebileceğimi sanmazdım. Köyde kuzu otlatırken ortaokul ve liseye gitmeyi bile hayal edemezdim.”

Küçük Adnan, ilkokulu bitirdikten sonra devlet parasız yatılı imtihanını kazandı. Liseyi başarıyla bitirdikten sonra üniversite sınavlarına girdi ve birincilikle kazandı. Devlet bursuyla yurt dışına gitti. Amerika’daki İndiana Üniversitesi’ni kazandı.

Üniversite yıllarında çektiği sıkıntıları şöyle anlatır:

“1974 yılında Türkiye döviz sıkıntısı çekiyordu. Burslarımızı zamanında alamıyorduk. Amerika’da üç gün aç kaldım. O kötü günleri hiç unutmam. Bir çare bulmalıydım. Sonunda yurtta bulaşıkçı olarak çalışmaya başladım. Daha sonra aşçılığa terfi ettim.”

Öğrencilik yıllarında araba tamirciliği de yapan Kahveci, harçlığını kendisi kazanmaya başladı.

Zeki ve çok çalışkan bir öğrenci olan Adnan, dört senelik fakülteyi 2.5 senede tamamladı, elektronik mühendisi oldu. Bununla da yetinmedi tıp mühendisliği dalında doktora yaptı ve başarılı bir mühendis olarak yurda döndü.

Turgut Özal döneminde Türkiye’ye geldi. Milletvekili seçildi, bakanlık yaptı. Başarılı bir devlet adamı olarak tarihe geçti. Talihsiz bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

Kulağımıza küpe olması gereken şu cümleler ona ait:

“Türkiye’de en sevdiğim şey şudur: En fakir bir çocuk bile çalışkan olduğu sürece başarılı olup yükselebiliyor. Ülkemin hayran olduğum tarafı işte bu. Kişinin zengin veya fakir olması önemli değil; doğulu veya batılı olması da mühim değil. Çalışan, gayret gösteren, engelsiz yükselebiliyor.”

Bugünün gençleri, Adnan Kahveci’den çok daha şanslı. Türkiye çok gelişti. Gençlerin önünde çok daha fazla imkânlar var. Sadece başarma azmiyle çalışmak, gayret göstermek gerekiyor.

Büyük şair Mehmet Akif Ersoy; “Başarının yüzde biri ilham, yüzde 99’u terdir.” der. Ne kadar haklı…

 

PAYLAŞ

YORUM YAP