İNSANI NE MOTİVE EDER?

0

Başarı İçin Motivasyon Şart  İnsanı Motive Eden Şeyler

Başarmak isteyen, önüne hedefler koymalı ve bu hedeflere ulaşabilmek için planlı ve programlı çalışmalı. Her insanın zaafları vardır; istediği hâlde kendini motive edemez, programları aksatır ve istediği gibi çalışamaz. Kendini motive edip istediği gibi çalışamayan, başarısız olur.

Motivasyonsuzluğun önüne geçebilmek için şunları yap:

Değerler sistemi belirle!

Seni motive eden şeyi bul.

Senin için neyin önemli olduğunu bul, öncelikle bir hedef belirle. Ona ulaşabilmek için kendini çalışmaya zorla.

Hedefe ulaşmak için motivasyon şart. Motivasyon, günümüzde çok önemli bir sanat hâline geldi. Kimi insanlar kendi kendini motive eder. Bazıları teşvik ve yönlendirmeye ihtiyaç duyar. Bugün Anthony Robbins, Emile Ratelberg, Reinhard Sprenger gibi motivasyon sanatını kitleler önünde icra eden söz ustaları var. Başarılı antrenörler, sporcularını daha başarılı hâle getiriyor. Antrenörlük, yani motivasyon sanatı, her zamankinden daha önemli hâle geldi.

Der Spiegel, insanları harekete geçiren unsurları tespit etmiş.

Almanları çalışmaya ve başarıya motive eden şeyler, bizi de motive eder sanırım. 6000 kişiye sorularak elde edilen motivasyon unsurları, hiç de yabancı olmadığımız şeyler, özellikle eğitimcilerin tanıdığı kavramlar.

Hepsi de birbirinden önemli.

“Para o kadar önemli değil. İyi arkadaşlar ve sevdiği bir meslekte çalışmak, Almanları daha verimli ve başarılı yapıyor.” demiş Der Spiegel.

Almanı harekete geçiren şeyler bizi de harekete geçirir. Herkes başarılı ve mutlu olmak ister. Hiç kimse önemsiz biri olmak istemez.

Almanları motive eden faktörler şunlar:

1.Sevilen ve beğenilen insan olmak, sevimsiz olmamak.

 1. Başarılı ve mutlu olmak.
 2. Saygı ve itibar görmek ister.
 3. Para kazanmak, zengin olmak ve rahat yaşamak.
 4. Etkili ve güçlü olmak, önemli şeyler gerçekleştirmek.
 5. Şerefli biri olmak, alnı açık ve başı dik yaşamak.
 6. İyi ve kötü gününde dostlarıyla birlikte olmak.

Herkes çevresinde sevenlerinin olmasını ister. Başarı ve mutluluğumuzu sevdiklerimizle paylaşmak arzu ederiz. Başımız sıkıştığı zaman derdimizi anlatabileceğimiz, tavsiyelerine başvuracağımız dostlarımızın olması çok önemli.

 1. Güven içinde yaşayabileceği iyi bir aileye sahip olmak. İçinde olduğumuz gibi yaşadığımız, rol yapmaya gerek duymadığımız, bizi olduğumuz gibi kabul eden ailemiz olsun isteriz. Bu, bizi huzurlu ve mutlu eder.
 2. Sevilmek ve sevdiği insanlarla birlikte yaşamak.
 3. Güzel ve lezzetli yiyecekler yemek. Bunun için iş sahibi olmak ve para kazanmak.
 4. Aktif hayat. Bir işe yaramamak, çok kötü bir duygu. İnsanın bir iş yapabilmesi ve bir şeyi becermesi, ona mutluluk verir.
 5. Önemli olmak ve büyük işler gerçekleştirmek.
 6. Huzur ve mutlu yaşamak. Hepimiz biliriz ki bunun için çalışmaya, çabaya ihtiyacımız var.
 7. Tertipli, düzenli ve huzurlu olmak.
 8. Makam sahibi olmak.
 9. Şan ve şöhret sahibi olmak.
 10. Bağımsız yaşama, kimseye muhtaç olmama.
 11. Biriktirme tutkusu; çok mal, çok para sahibi olma, koleksiyon sahibi olma.
 12. Haksızlık yapanlardan intikam almak.
 13. Adaletli bir dünyada yaşamak.

İyi anlaşabildiğiniz ve karşılıklı olarak yardımlaşabildiğiniz bir arkadaş çevresi, sizi motive eder, moral bozukluklarını yok eder, diyor Alman Psikolog Wegge.

Uzun zaman antrenörlük yapmış olan ve hâlen Heidelberg Üniversitesi’nde spor bilimcisi bulunan Psikolog Hans Eberspracher:

“Yenme ve başarma azmi, insanı galibiyete ulaştırır. Kendimi adadığım amaç için koşarım; elbette başaracağıma inanmalıyım.”

Doç. Reinhard Sprenger ise motivasyon konusunda değişik bir düşünceye sahip:

“Firmalar, insanları övgü, ödül, rüşvet, tehdit veya ceza ile motive edebilir. Bütün bunlar, istersen daha fazlasını başarabilirsin, demektir. Her insanın içinde motive edici bir sebep vardır. Yanlış metotlarla bu gücü yok edebilirsiniz. Gelecekte ekonomi için hız çok önemli olacak. Elemanlarına güvenen firma, istediği hıza ulaşabilir.”(30.3.2002, Der Spiegel)

Spiegel, yazmayı unutmuş olabilir ama ben “iyilik yaparak” mutlu olan çok insan tanıdım. Başkalarına yardım ederek sevap kazanma duygusu insanı motive ediyor.

Hele “Allah rızası” dendi mi akan sular durur. Yüce Allah’ın rızasını ve cenneti kazanmak için inanan insanların yapamayacağı şey yoktur. Bu maksatla ne çok camiler, okullar, hastaneler, yollar, köprüler, çeşmeler yapılmış hatta Allah yolunda hayatlar feda edilmiştir.

Kanunî Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan hem Edirnekapı’da hem de Üsküdar’da kendi adıyla anılan iki güzel ve muhteşem cami yaptırdı. Mimar Sinan’ın yaptığı camiler hem birer sanat harikası hem de iyiliğin sembolü.

İnanç, insanları motive eden temel duyguların başında gelir.

İçimizdeki İcatçı Potansiyel

Her insanın içinde, icatçı, üretici, yapıcı potansiyel vardır. Önemli olan, bu yeteneği, kendi isteğiyle ve kendini motive ederek ortaya çıkarabilmek.

Kendimizi iyi tanımalı, yeteneklerimizi keşfetmeliyiz. Realist olmak, gerçekleştirebileceğimiz hedefler belirlemek ve başaracağımıza % 100 inanmak şart.

Anthony Robbins, 15 bin kişinin bulunduğu bir salonda yaptığı konuşmada, insanları kamçılayan şu sözleri söylüyor:

“İçindeki devi uyandır!”

Herkesin içinde icatçı potansiyel vardır ve bunun ortaya çıkarılması hayatî önem taşır.

“Sevdiği bir şeye ulaşma” arzusu, insanı fedakâr yapar. Hedefi olan insan, bu hedefe ulaşmak için tutkuyla çalışır ve içindeki icatçı gücü harekete geçirir.

Daha fazla kazanma hırsı, Microsoft firmasının sahibi Bill Gates’i motive ediyor.

Dünya barış ödülü alan Rahibe Teresa ise büyük bir idealistti ve dünyayı değiştireceğine inanıyordu. İdealist insanlar kendi kendilerini motive eder, onların teşvike ve menajere ihtiyacı yoktur.

Seyit Kutup Fizalil-Kur’an tefsirini hapishanede yazdı. Bediüzzaman, eserlerinin bir kısmını mahpusken telif etti. Necip Fazıl en güzel şiirlerinden biri olan “Zindandan Mehmed’e Muktup’u içeride kaleme aldı.

Motivasyon, sadece daha yüksek bir hedefe, daha hızlı ve daha iyi ulaşmak için gerekli değil. O, hastalıkları yenebilmek, hedeflerimize ulaşmak için içimizde bulunan bitmez tükenmez güçtür.

Süleymaniye, Şehzadebaşı, Selimiye gibi muhteşem eserler ortaya koyan Mimar Sinan, şüphe yok ki kendi kendini motive eden büyük bir sanatkârdı.

Peygamberimiz (asm) İslamiyeti anlatırken inanılmaz engellerle karşılaştı. Hiçbir engel onu davasından döndüremedi. “Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyiniz.” ayetini hiçbir asla aklından çıkarmadı. Kendini motive etti ve sonunda Cenab-ı Hakkın yardımıyla başarıya ulaştı.

İdealist olmak, bir davaya inanmak, insanı başarıya götürür.

Almanları en çok motive eden dört şey ve motive etme oranları şöyle:

 1. Sevilen arkadaşlarla çalışmak: % 46
 2. Sevilerek yapılan iş veya sevilen meslek: % 41
 3. Bir şeyler gerçekleştirebilme imkânı: % 37
 4. Maaş ve hususî başarı: % 16

Hedeflerimize ulaşmak kendi elimizde.

Netice:

 1. Seni başarıya motive edebilecek değerler sistemini bul.
 2. Ulaşmak istediğin bir hedef belirle. Hedefi olmayan çalışmaz. Hedefi olmayan yelkenliye hiçbir rüzgâr yardım etmez.
 3. Hedefe ulaşmak için neler yapman gerektiğini yaz.
 4. Hedefe bütün kalbinle yürü. Kimseden seni motive etmesini bekleme. Kendi kendini motive et. İyi bir motivasyon ustası ol.
PAYLAŞ

YORUM YAP