15 TEMMUZ DİRİLİŞ DESTANI’NIN YANKISI

0

MİLLET O GECE HAİNLERE TARİH BOYU UNUTULMAYACAK BİR DERS VERDİ

15 TEMMUZ DİRİLİŞ DESTANI BU DERSİN HİKÂYESİ

 

Eğitici ve öğretici yazıları ile bizleri her zaman aydınlatıcı bir ilim adamı ve gönül adamı olan öğretmen-yazar Ali Erkan Kavaklı 22. Romanını, 50.kitabını yayınladı.

Roman, hikâye, eğitim kitapları ve pek çok edebî eserin yanında öğretici yazılar da kaleme alan Kavaklı, son kitabı 15 Temmuz Diriliş Destanı’nda, 15 Temmuz 2016’da  Türk toplumunun yaşadığı o darbe girişimini ve sonrasını tüm yönleri ile ele almış.

Darbeler tarihine bir yenisi daha eklendi, kahraman Türk toplumuna eziyetin, cefanın, yürek sızısının maalesef bir yenisi daha yaşatıldı o gece. Acımasızlık ve vatan hainliğinin sergilendiği o kara gecede millet, istiklal ve istikbalini çalmak isteyen hainlere tarih boyunca unutulmayacak bir ders verdi. Hak ve hukukunu korudu. Haysiyet ve izzetini çiğnetmedi. Canını verdi, istiklalini muhafaza etti.

İstanbul’da bizzat tanık olduğu 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananların, kahraman halkımızın destanının romanlaştırılmasını düşünerek kaleme aldığı 15 Temmuz Diriliş Destanı romanıyla ilgili olarak şöyle diyor:

“O gece ‘Çanakkale Ruhu’ yeniden dirildi. Şehit olma idealiyle sokaklara ve meydanlara akan milletimiz istiklal ve istikbal mücadelesine girişti. Milli ruh o gece bir kere daha şahlandı, hain eşkıyaları tepeledi ve tam bir istiklal destanı yazdı. 248 şehidin canı ve 2194 gazinin kanı pahasına zafer kazandık. Şehitlik aşkıyla meydanlara koşan sivil kahramanlar, darbe yapıp cennet vatanı Amerika uşaklarına peşkeş çekmek isteyen eli silahlı hainlere dünyayı dar etti.”

Kavaklı romanı yazma sebebini şöyle anlatıyor:

“15 Temmuz, milletimize büyük acılar yaşatan önceki 5 darbenin rövanşı oldu. Millet, istiklal ve istikbalini çalmak isteyen hainlere tarih boyunca unutulmayacak bir ders verdi. Hak ve hukukunu korudu. Haysiyet ve izzetini çiğnetmedi. Canını verdi, istiklalini muhafaza etti. Bu muhteşem zaferin destanı yazılmalı ve tarihe geçmeliydi. Onun için kaleme sarıldım.”

Gazete ve dergilerde makaleleri yer alan, birçok yarışmada ödül kazanan eğitici yazar Ali Erkan Kavaklı; sanat anlayışı hakkında ise şunları söylüyor:

            “Sade bir dille, insanların ve insanlığın problemlerini ele alan roman ve hikâyeler kaleme alıyorum. Postmodern bir tavırla yazıyor, revaluasyonerist bir üslûbu benimsiyorum. İnsanları kötüden iyiye, çirkinden güzele, inançsızlıktan imana doğru değiştirmeyi, barış ve kardeşlik duygularını güçlendirmeyi hedef edindim. İnsanları melekleştirebilirsek dünyayı cennete çevirebileceğimize inanıyorum. Bu maksatla yazıyorum. Gerilimli, heyecanlı ve vakaya dayalı roman ve hikâye yazıyorum. Başarı ve eğitim kitaplarıyla insanımızın başarısını artırmak için çalışıyorum.”

            “Çanakkale ve 15 Temmuz Ruhu’nu yaşatmak için kitabı okuyucularımıza tavsiye ediyorum.

Umut Genç

Seydisehirajans.com köşe yazarı

PAYLAŞ

YORUM YAP