AHLAKLI VE BAŞARILI ÇOCUK HUZUR YUVASI EVLERDE YETİŞİR

0


    BUNUN İÇİN EVDE ÖFKE YÖNETİMİ ŞART

      Giresun’un Piraziz ilçesinde velilere konferans verdim. Çocuklarımızın karakterli, ahlaklı ve başarılı yetişmesi için ailede huzurun önemini anlattım.

“Evde huzur ortamı olmazsa çocuklar kendilerini güven ortamında hissetmezler, geleceğe güvenle bakamazlar ve derslerine de verimli çalışamazlar.” dedim.

Konferanstan sonra orta yaşlı, kısa boylu, başörtülü bir anne yanıma geldi.

-Hocam, sizinle konuşmak istiyorum, dedi.

Hafif kızarmış olan yüzünde endişe vardı.

Kısa boylu bir hanımdı. 35-40 yaşlarında vardı. Başörtüsünü çekiştirdi, alnına doğru biraz indirdi. Herkesin gitmesini bekledik, salon tenhalaştı.

Hanımefendi kararlı bir sesle:

-Eşim şeker hastası. Çabuk sinirlenir. Bu yüzden zaman zaman evde kavga ediyoruz ve sert tartışmalar yapıyoruz. Çocuklar bu tartışmalardan olumsuz etkileniyor. Ne yapmalıyız? 

Şöyle dedim:

-Çok kolay. Öfkenizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz.

-Nasıl olacak bu iş?

-Gayet kolay. Önce öfkelendiğiniz zaman iyi şeyler yapmadığınız tespit edin. Öfkeyle kalkan zararla oturur. Öfke geldi mi mantık savuşur. Evimiz huzur ortamı olmalı. Bunun için eşler ve çocuklar birbirlerine saygılı davranmalı. Evde huzurlu ve mutlu olduğunuz bir zamanda problemi konuşun, çözüm yolu arayın. Bir tatil günü, sabah kahvaltısından sonra çay içerken bu konuşmayı yapabilirsiniz. Size iki kademeli bir çözüm öneriyorum:

1. Evde konuşurken öfkelenen odayı terk etsin.

2. Kızan ve bağıran bir bedel ödesin. Eğer eşiniz kızıp bağırmışsa size çiçek, pasta, baklava vb. alsın. Siz kızıp bağırırsanız eşinizin sevdiği yemekleri yapın. Buna benzer bir kararı mutlaka alın ve uygulayın.

Böylece öfke kontrolü yapabilirsiniz. Öfkelenen kimse odayı terk eder, lavaboya gidip elini yüzünü yıkarsa serinler, su vücuttaki elektrik yükünü alır. Mümkünse abdest alıp namaz kılın. Rabbimizin huzuruna çıkıp huzurla kulluk etmek bizi rahatlatır. Öfkelenen abdest alıp namaz kılsın.

Bu teklif dinleyicimin çok hoşuna gitti. Rahatlamıştı. Alnında biriken terleri sildi. Derin bir nefes aldı:

-Tamam hocam, bu metodu uygulamak için uğraşacağım. Aklıma yattı.

Salondan büyük bir huzurla ayrıldı.

Yüreğime, dertli birine faydalı olmanın huzuru yayıldı. Bu tecrübe beni rahatlattı. Evde sorun çözme yöntemini yeniden keşfetmiştim.

Netice: İnsanlara faydalı olmak için çalışmak çok güzel davranış! İç huzurumuzu artırır. İyilik yapmanın insana verdiği rahatlık ve huzuru keşfetmeli ve bol bol yardımlaşmalıyız.

Beyin Vitamini: İnsan yetenekli yaratılmıştır. Beyin uzmanları, özellikle İngiliz hafıza şampiyonu Tony Buzan her çocuk deha potansiyeline sahip olarak doğar, der. Kur’an, insanın yeryüzü halifesi olarak yaratıldığını vurgular. Çocukların yeteneklerini keşfedebilmesi, var olan beyin kapasitelerini fark edebilmeleri ve geliştirmeleri için Ensar yayınları arasında çıkan Beyin Gücünü Etkili Kullanma Sanatı ile Hayat yayınları arasında çıkan Dehanı Keşfet Zekânı ve Hafızanı Geliştir isimli Prof. Sefa Saygılı ve Doç. Ali Akben ile birlikte yazdığımız güzel kitabı tavsiye ederim. Herkes zekâsını geliştirebilir ve her türlü zekâ geliştirilebilir. Zekâ geliştirme etkinliklerini yapmak şart.

PAYLAŞ

YORUM YAP